Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje sobota, 19 oktober 2019
Srecko Katanec je velik cudak. Ce ne doseže želenega rezultata, se skrega z vsemi.
Branko Oblak
29. maj 2006
Brazilija 1950
Uredništvo (foto: picture-alliance/dpa)

Razlog za to casovno razliko je bila seveda druga svetovna vojna, v kateri je padlo kar nekaj kakovostnih nogometašev. Karavana najboljših svetovnih reprezentanca se je drugic v zgodovini preselila v Južno Ameriko - za gostitelja svetovnega prvenstva 1950 je bila izbrana Brazilija.

V letih med svetovno vojno se je v sami nogometni igri spremenilo kar nekaj stvari, najpomembnejši dogodek pa je bila koncna sprava FIFA in britanskih reprezentanc, kar je pomenilo, da so leta 1950 v Braziliji lahko prvic na svetovnih prvenstvih nastopile tudi ekipe z britanskega otocja. Same kvalifikacije za to svetovno prvenstvo so bile usodne za marsikatero znano reprezentanco. Tako je v svoji skupini Francija osvojila drugo mesto in se ni uvrstila na prvenstvo. Udeležbo so odpovedali tudi Turki, kateri niso imelu dovolj denarja, da bi si placali dolgo pot v Južno Ameriko. FIFA je namesto Turkov povabila Francoze, toda ti so se namesto privolitve pritožili, ceš da je svetovno prvenstvo preslabo organizirano, da bi se splacalo potovati toliko casa v "divjo" Brazilijo. Tudi sicer se je veliko evropskih reprezentanc pritoževali na racun organizacije. Brazilci so namrec veliko tekem organizirali tako, da so se morale reprezentance za vsak nastop seliti iz mesta v mesto. V tistih casih to sploh ni bilo enostavno in ce si še predstavljamo, kako velika je Brazilija, nam hitro postane jasno, kakšne igrice so se šli domacini. Sploh zato, ker je domaca reprezentanca vse tekme odigrala kar v enem mestu.

Prva skupina je veljala za najmocnejšo, saj so si nasproti stali Brazilci, Jugoslovani, Mehicani ter Švicarji. Prvi dve ekipi sta veljali za favorita, kar se je pokazalo tudi kasneje - po zmagah obeh ekip nad Mehicani ter Švicarji, je bila tako že prva tekma odlocilna za prvo mesto v prvi skupini. Ademir Menezes in Zizinho sta zadela za domace, medtem ko v jugoslovanski reprezentanci ni bilo igralca, ki bi znal zadeti in Brazilci so derbi gladko dobili v svojo korist.

V drugi skupini je na svetovnih prvenstvih debitirala reprezentanca Anglije. V družbi Španije, Cila in Združenih držav Amerike so veljali za prvega favorita skupine. V prvi tekmi je  Gordon Albion brez težav odpravil Cile z 2:0 in vse je kazalo na gladko uvrstitev v nadaljevanje. Le kdo bi si mislil, da jim lahko nacrte prekriža Larry Gaetjens, na Haitiju rojen nogometaš ZDA, ki je povedel svojo reprezentanco v vodstvo v prvem polcasu. Angleži so vseh drugih 45 minut napadali z vsemi desetimi igralci, toda obramba ZDA je zdržala. Španci so premagali tako ZDA, kot tudi Cile, zato je zadnja tekma med Španci in Angleži odlocala o prvem mestu. Angleži so v odlocilni tekmi gol zadeli že v 14. minuti, ko je vratarja Ramalletsa premagal Jackie Milburn, toda italijanski sodnik je gol razveljavil in to je bilo za "krhke" Angleže prevec. Španci so se poigrali z njim in z golom Zarre v 50. minuti zmagali še v svoji zadnji tekmi v skupini. Angleži so tako že po prvem delu pospravili kovcke in razocarani odpotovali nazaj domov.

Ostali dve skupini sta bili organizirani bolj po "kavbojsko". V tretji skupini so se za napredovanje borile tri ekipe. Švedi so že v prvi tekmi premagali branilce naslova Italijane, kar je bilo ob lahki zmagi nad Paragvajem dovolj za napredovanje. Zadnja, cetrta skupina, pa je bila še bolj zanimiva. V njej sta bili samo dve reprezentanci, med katerima vecje kakovostne razlike skoraj ne bi moglo biti. Urugvaj, prvi svetovni prvak v zgodovini nogometa, je kar z 9:0 premagali Bolivijo in se brez velikih težav uvrstil v nadaljevanje tekmovanja.

Zmagovalne ekipe vseh štirih skupin so se v nadaljevanje združile v skupino, ki je odlocala o svetovnem prvaku. Brazilci so svojo superiornost pokazali že v prvi tekmi, ko so Švedom zabili sedem golov - Ademir Menezes je zabil štiri gole - in jasno napovedali naslov svetovnih prvakov. Španci so uspeli remizirati z 2:2 proti Urugvajcem, toda njihovi upi so se razblinili že v drugi tekmi, ko so jih domacini Brazilci dobesedno ponižali in jim zabili šest golov. Tudi Urugvaj je v svoji drugi tekmi uspel zmagati, tako da so bili organizatorji lahko veseli, da je zadnja tekma odlocala o naslovu svetovnega prvaka. Brazilija je za potrebe tega svetovnega prvenstva zgradila velicastni štadion Maracana, ki je svojo otvoritev doživel ravno na finalni tekmi, ko si je kar 199.000 ljudi ogledalo spopad dveh južnoameriških ekip - ponovitev finala iz leta 1930, ko so po razburljivi tekmi slavili Urugvajci.

Velicastna Maracana Brazilcem ni prinesla srece.

Brazilci niso verjeli v nic drugega, kot samo v naslov prvaka. Tako navijaci kot tudi nogometaši so zaceli slaviti že pred samo tekmo. Casopisi so bili polni naslovov v slogu "Brazilci svetovni prvaki" in podobno in tudi sami igralci so se preko televizijskih sprejemnikov hvalili, kako so svoje že naredili in da je naslov dokoncno v lasti najboljših. Na Urugvajce so vsi pozabili... Prvih 45 minut finalne tekme je pokazalo, da je bil optimizem Brazilcev upravicen. Gigantski štadion, napolnjen z obnorelimi domacini, je ponesel rumeno-modre na krilih do sanjske predstave. Zdelo se je, kot da je vratar Maspoli edini, ki si od Urugvajcev upa postaviti Brazilcem po robu. In to je bilo dovolj, da se je polcas koncal brez golov, ceprav so domaci iz minute v minuto vršili vecji pristik na vrata gostov.

Drugi polcas je postregel tudi z zadetki. Tako je za plesanje sambe na tribunah Maracane poskrbel Friaca, ki je zadel v 48. minuti. Brazilci so sicer še napadali, a bilo je dobro vidno, da jih je dosežen zadetek zadovoljil in njihovi napadi so bili vse bolj nenevarni. To je bilo dovolj za Juan Schiaffina, da je v 66. minuti izid izenacil in verjeli ali ne, v tistem trenutku je velicastna Maracana utihnila. Kot da bi vseh 199.000 ljudi nekdo pobil in na tribunah ne bi bilo nikogar vec. A za Urugvajce remi ni bil dovolj, saj bi za naslov svetovnega prvaka potrebovali zmago. Tako se je slika s prvega polcasa obrnila. Sedaj so napadali gosti, domacini pa so se branili. A dejsto je, da so Brazilci veliko boljši napadalci, kot pa branilci. Napako v obrambi domacih je devet minut pred koncem izkoristil Ghiggia, ki je z lepim strelom žogo spravil za hrbet Barbose in Maracana je še enkrat vec obnemela. Nato se je zacel pristisk domacih, ki so napadali gol Maspolia z vseh možnih strani, a njegove mreže niso vec zatresli in še drugic v zgodovini so svetovni prvaki postali Urugvajci.

Naslov najboljšega strelca si je z devetimi zadetki pristreljal brazilski zvezdnik Ademir Menezes.

Palermo: Živim sanje