Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje petek, 13 december 2019
Vsak poraz me pahne v depresijo, vsaka zmaga pa v vesolje, v nebesa! Ciro je zvezda. In to ne katerakoli zvezda. Planetarna, sinko, in tudi svetovna!
Miroslav Blaževic
26. junij 2006
Sreca na strani Italije
Matej Pate (foto: Getty Images)

Italija je v Kaiserslauternu v osmini finala svetovnega prvenstva Avstralijo z 1:0 premagala z golom Francesca Tottija z enajstmetrovke v 95. minuti tekme.

- Osmina finala:

ITALIJA 1:0 AVSTRALIJA
95 [1:0] Totti (enajstmetrovka)

Štadion
: Fritz-Walter v Kaiserslauternu. Gledalcev: 41.000. Sodnik: Cantalejo (Španija). Rumeni kartoni: Grosso, Zambrotta, Gattuso (vsi Italija); Grella, Cahill, Wilkshire (vsi Avstralija). Rdec karton: Materazzi 50. (Italija).

Italijan
: Buffon, Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso, Gattuso, Pirlo, Perrotta, Del Piero (od 75. Totti), Gilardino (od 46. Iaquinta), Toni (od 56. Barzagli). Selektor: Lippi.

Avstralija: Schwarzer, Moore, Neill, Chipperfield, Culina, Grella, Wilkshire, Sterjovski (od 81. Aloisi), Cahill, Bresciano, Viduka. Selektor: Hiddink.

Italijani so, kot nickolikokrat doslej v zgodovini svetovnih prvenstev, srecno prišli do zmage in v osmini finala svetovnega prvenstva z golom Francesca Tottija z enajstmetrovke v 95. minuti izlocili Avstralijo z 1:0. Kljub temu pa je potrebno biti pošten in priznati, da so imeli 'azzurri' na zadnjih dveh velikih tekmovanjih, na katerih so nastopili, nesreco in so bili oni tisti, ki so se morali sprijazniti s predcasnim slovesom od prvenstva. Na evropskem prvenstvu leta 2004 so izpadli potem, ko so v krogu treh reprezentanc z enakim številom tock (poleg Italije še Švedska in Danska) izpadli zaradi slabše gol razlike, na svetovnem prvenstvu 2002 pa po slabem sojenju izpadli v osmini finala po podaljških na tekmi proti Južni Koreji, ki jo je vodil zdajšnji avstralski selektor Guus Hiddink. Nizozemskemu nogometnemu strategu so se z današnjo zmago na najlepši nacin mašcevali za poraz izpred štirih let …

Gol Francesca Tottija v 94. minuti tekme v Kaiserslauternu.

Tekmo so bolje zaceli Italijani, ki so imeli že v cetrti minuti priložnost prek Luce Tonija, a je strel napadalca Fiorentine z glavo zletel mimo vratnice Marka Schwarzerja, ki se je v ekipo vrnil po tekmi 'premora' proti Hrvaški, ko ga je med vratnicama neuspešno zamenjal Željko Kalac. Tri minute kasneje je priložnost zapravil Alberto Gilardino, v 22. minuti pa je premeten strel Tonija ustavil Schwarzer. V 24. minuti je prvic posredoval italijanski vratar Gianluigi Buffon, ko je zaustavil poizkus Marka Viduke. Pet minut kasneje so bili Avstralci blizu gola, ko je po prostem strelu Neilla do strela prišel Scott Chipperfield, a je italijanski vratar strel ubranil in izid je ostal nespremenjen. Do konca prvega dela igre je še dvakrat preizkusil Toni, a danes ni bil njegov dan, zato ni zadel. Reprezentanci sta na odmor odšli rezultatsko poravnani.

S strelskimi vajami je Toni nadaljeval tudi v drugem polcasu in novo priložnost zapravil v 48. minuti. Že nekaj trenutkov kasneje pa je sledil šok za 'azzurre', ko je Marco Materazzi na robu kazenskega prostora podrl Marca Bresciana. Ko so vsi pricakovali, da bo Medina Cantaleja branilcu Interja pokazal rumeni karton, pa je španski sodnik italijanskega reprezentanta kar izkljucil. Marcelo Lippi je spremenil taktiko in iz igre poslal Tonija ter zaigral povsem obrambno. Do samega zakljucka tekme so prevladovali Avstralci, najlepše priložnosti pa sta si priigrala Tim Cahill in Bresciano. In ko so ob izteku rednega dela vsi pricakovali podaljške, se je v 94. minuti zgodil odlocilni trenutek tekme. V kazenskem prostoru Avstralije je prodrl Fabio Grosso, preigral Lucasa Neilla in padel. Italijan je, ko je že šel mimo Avstralca, padel in spretno odigral prekršek, sodnik Cantaleja pa je naredil še drugo napako na tekmi in pokazal na belo tocko. Negodovanje 'kengurujev' ni pomagalo in Francesco Totti, ki je v igro prišel v drugem polcasu, je postavil žogo na belo tocko ter hladnokrvno zadel za zmago. V cetrtfinalu se bodo izbranci Marcela Lippija pomerila z zmagovalcem dvoboja med Švico in Ukrajino.

UTRINKI S TEKME:

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci
Tony Adams se je v zgodovino Arsenala vpisal kot njegov najuspešnejši kapetan vseh casov. Pod njegovim vodstvom so Topnicarji osvojili kar trinajst l...