Kirm ima noro kondicijo, nore predispozicije, rabi samo še tisti preskok. Ne vem, kje se bo tistega naucil, doma v stanovanju, v veži, ce nima casa trenirati na stadionu, kjerkoli ... Jaz sem spal z žogo, jo metal v zid, karkoli delal, cele noci.
Brane Oblak
22. junij 2006
Hrvati se niso izvlekli
Andraž Rožman (foto: Getty Images)

Hrvati so v zadnjem krogu skupine F z 2:2 remizirali proti Avstralcem. 'Kockasti' se kljub odlicnim obrambam Stipeta Pletikose niso uspeli obraniti po vodstvu z 2:1.

- Skupina F, 3. krog:

HRVAŠKA 2:2 AVSTRALIJA
02 [1:0] Srna
37 [1:1] Moore (11m)
56 [2:1] N. Kovac
79 [2:2] Kewell

Štadion: Gottlieb Daimler. Gledalcev: 52.000. Sodniki: Poll (Anglija). Rumeni kartoni: Tudor, Šimic, Šimunic, Pletikosa; Emerton, Rdeci kartoni: Šimic 85., Šimunic 93. (oba Hrvaška); Emerton 87. (Avstralija)

Hrvaška: Pletikosa, Tomas (od 83. Klasnic), Šimic, Simunic, Babic, Srna, N. Kovac, N. Kranjcar (od 65. Leko), Tudor, Pršo, Olic (od 73. Modric). Selektor: Z. Kranjcar

Avstralija: Kalac, Moore, Neill, Chipperfield (od 75. Kennedy), Emerton, Grella (od 63. Aloisi), Culina, Sterjovski (od 71. Bresciano), Cahill, Kewell, Viduka. Selektor: Hiddink.

Avstralija je z remijem proti Hrvaški postavila nov mejnik v zgodovini nogometa s celine tam spodaj. Potem ko so na svetovnem prvenstvu v Nemciji dosegli prvi gol in prvo zmago, so se Socceroos še prvic uvrstili v osmino finala, Hrvate pa poslali domov. Avstralci se bodo v ponedeljek pomerili z Italijo.

Zelo napeta tekma se je zacela po hrvaških notah. Darijo Srna je v drugi minuti izvajal prosti strel in žogo s 25 metrov neubranljivo zabil v »rašlje« ter poskrbel za slavje na hrvaški klopi, kjer so sodelavci selektorja Zlatka Cica Kranjcarja dvignili visoko v zrak. Vendar je bilo veselje kockastih kratkotrajno. Kenguruji so jim z nenehnimi napadi, ko so nasprotnika stisnili v kazenski prostor, povzrocili veliko skrbi. V 38. minuti je sodnik Graham Poll (na belo tocko bi lahko pokazal že prej, ko so Hrvati na sumljiv nacin zaustavili Viduko) po igranju Stjepana Tomasa z roko v kazenskem prostoru dosodil enajstmetrovko za Avstralijo. Uspešen izvajalec je bil Craig Moore. Nato so morali Hrvati vse staviti v napad (v prvem delu je imel najlepšo priložnost Dado Pršo, ki je ustrelil cez gol), Avstralci, ki jim je najvec skrbi povzrocal nezanesljivi vratar Željko Kalac, pa so branili svojo trdnjavo.

To so uspešno poceli do 58. minute. Do takrat si Hrvati lepših priložnosti niso pripravili, nato pa je na sceno stopil Kalac, ki je bil na prvih dveh tekmah na klopi, branil pa je Mark Schwarzer. V slogu "pionircka", ki je prvic prišel na trening, je po strelu Nika Kovaca žogo tako nespretno odbil, da se je ta odkotalila v mrežo in Kranjcar starejši je bil znova na rokah svojih pomocnikov. Kljub šoku se Kenguruji niso predali. Nadaljevali so z napadi, najlepšo priložnost pa je v 71. minuti zapravil Harry Kewell, ki je z desetih metrov meril v vratarja Stipeta Pletikoso. Štiri minute kasneje bi Poll lahko še enkrat pokazal na belo piko. Skoraj identicen položaj, kot pred enajstmetrovko v prvem polcasu (tokrat je z roko igral Tomas), ni ocenil za prekršek. Nogometašem s pete celine se je trud obrestoval v 79. minuti. Takrat se je Kewell odkupil za napako in z nekaj metrov zatresel mrežo. Sledili so obupni poskusi Hrvatov in trije rdeci kartoni. Med ognjenimi sta pordela Šimic in Šimunic, predcasno pa je z igrišca odšel tudi Avstralec Emerton. V zadnjih minutah je veliko priložnost zamudil Tudor, ki je bil sam pred Kalacem, a prevec okleval in Avstralci so žogo izbili v »varno obmocje« ter nekaj minut kasneje slavili najvecji uspeh v zgodovini avstralskega nogometa.

UTRINKI S TEKME:

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci

Eden najboljših poljskih nogometnih vratarjev vseh casov Jerzy Dudek si verjetno ni niti mislil, da si bo s povsem n...

Ekskluzivno: Stevan Jovetic