Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje petek, 13 december 2019
Težko je igrati sedaj, ko je v nogometu novo pravilo, da kadar igra Manchester Unitedu, sodniki ne piskajo enajstmetrovk za nasprotnika.
Jose Mourinho
22. junij 2006
Zgodovinski dan za Gano
Matej Pate (foto: Getty Images)

Gana slavi. V zadnjem krogu skupine E so crne zvezde z 2:1 premagale ZDA in osvojile drugo mesto v skupini ter se ob prvem nastopu na SP uvrstile v osmino finala.

- Skupina E, 3, krog:

GANA 2:1 ZDA
22 [1:0] Draman
43 [1:1] Dempsey
45 [2:1] Appiah (enajstmetrovka)

Štadion:
Frankenstadion v Nürnbergu. Gledalcev: 40.000. Sodnik: Merk (Nemcija). Rumeni kartoni: Essien, Shilla, Mensah, Appiah (vsi Gana); Lewis (ZDA).

Gana:
Kingson, Pantsil, Shilla, Mensah, Mohamed, Boateng (od 46. Otto Addo), Essien, Appiah, Draman (od 80. Tachie-Mensah), Amoah (od 59. Eric Addo), Pimpong. Selektor: Dujkovic.

ZDA:
Keller, Cherundolo (od 61. Johnson), Conrad, Onyewu, Bocanegra, Reyna (od 40. Olsen), Dempsey, Lewis (od 74. Convey), Beasley, Donovan, McBride. Selektor: Gana.

Ganski nogometaši, ki so v prvem krogu proti Italiji izgubili, so naslednji dve tekmi zmagali in se ob prvem nastopu na svetovnem prvenstvu prebili v osmino finala. Ekipa 'crnih zvezd', ki je doslej blestela zgolj v mladinski konkurenci, se je koncno dokazala tudi med clani. V osmini finala se bo bržcas merila z Brazilci, petkratnimi svetovnimi prvaki.

V prvih minutah tekme so imeli pobudo Americani, ki pa niso znali unovciti premoci. V 22. minuti je Gana prešla v vodstvo. Po veliki napaki kapetana ameriške reprezentance Claudia Reyne, ki je kot zadnji mož obrambe izgubil žogo v dvoboju z Haminujem Dramanom, je slednji rutinirano premagal Kaseyja Kellerja. V zakljucku polcasa sta sledili novi spremembi izida, še pred tem, v 30. minuti, pa je priložnost za Africane zapravil zvezdnik Michael Essien, ki je z roba kazenskega prostora za las zgrešil cilj. Najprej so v 43. minuti Americani izenacili na 1:1, potem ko je lepo akcijo DeMarcusa Beasleyja ucinkovito zakljucil Clint Dempsey. Kazalo je, da bosta reprezentanci na odmor odšli rezultatsko izenaceni, a so Ganci v sodnikovem podaljšku spet zadeli. Uspešno je dvomljivo najstrožjo kazen, ki jo je dosodil glavni sodnik Markus Merk, realiziral Stephen Appiah.

Drugi del igre so spet bolje zaceli Americani, a so si lepše priložnosti pripravili Ganci. Najbolj nevarni so bili po akciji Matthewa Amoaha, ko je strel s 30 metrov ubranil ameriški vratar Keller. Do konca tekme ni bilo spremembe izida, izenacenju pa so bili dvakrat blizu Americani. Najprej je v 66. minuti Brian McBride z glavo zadel okvir vrat, nato pa je dve minuti kasneje Oguchi Onyewu cilj zgrešil za nekaj centimetrov. Tako so se Ganci, katerih nogometna nadarjenost ni bila sporna nikoli, ob prvem nastopu na mondialu prišli do osmine finala, v katerem se bodo bržcas pomerili proti favoritom prvenstva Brazilcem, medtem ko Americani, ki so na prejšnjem mondialu pripravili presenecenje in se prebili do cetrtfinala, poslavljajo zgolj s tocko in predcasno zakljucujejo tekmovanje.

UTRINKI S TEKME:

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci
Nekateri strokovnjaki so v casu svetovnega prvenstva leta 1998 v Franciji napovedovali, da bo v tem letu zaradi strahu pred izgredi navijacev v turis...