Vsi, ki so v reprezentanci, znajo zelo dobro igrati nogomet. Ce ga ne bi, bi se ukvarjali z bejzbolom.
Hristo Stoickov
21. junij 2006
Scolari desetic zapored
Matej Pate (foto: Getty Images)

Portugalska je v zadnjem krogu skupine D z 2:1 premagala Mehiko in osvojila prvo mesto. Selektor Luis Felipe Scolari je dosegel deseto zaporedno zmago na SP.

- Skupina D, 3. krog:

PORTUGALSKA 2:1 MEHIKA
06 [1:0] Maniche
24 [2:0] Simao Sabrosa (enajstmetrovka)
29 [2:1] Fonseca

Štadion: Arena AufSchalke v Gelsenkirchnu. Gledalcev: 52.000. Sodnik: Michel (Slovaška). Rumeni kartoni: Boa Morte, Maniche, Nuno Gomes, Miguel (vsi Portugalska); Marquez, Zinha, Perez, Rodriguez (vsi Mehika). Rdeci karton: Perez 61. (Mehika).

Portugalska: Ricardo, Miguel (od 61. Paulo Ferreira), Fernando Meira, Ricardo Carvalho, Caneira, Maniche, Petit, Figo (od 80. Boa Morte), Tiago, Simao, Helder Postiga (od 69. Nuno Gomes). Selektor: Scolari.

Mehika: Sanchez, Rodriguez (od 46. Zinha), Osorio, Salcido, Mendez (od 80. Franco), Marquez, Pardo, Perez, Pineda (od 69. Castro), Bravo, Fonseca. Selektor: La Volpe.

Portugalska je pred zadnjim krogom v skupini D že vedela, da se bo uvrstila v osmino finala, za potrditev prvega mesta pa je potrebovala vsaj tocko na tekmi proti Mehiki, ki je upala, da ne bo visoko izgubila, ob tem pa Angola premagala Iran, saj bi se lahko zgodilo, da bi nato mehiška reprezentanca zaradi slabše gol razlike morala predcasno zapustiti Nemcijo. A se to ni zgodilo, saj je Angola proti Iranu remizirala, Mehika pa je proti evropskemu podprvaku, ki je igral oslabljen (v postavi ni bilo petih nogometašev, ki so jim grozili parni rumeni kartoni, med drugim tudi Cristiano Ronaldo in Deco), izgubila zgolj z 1:2. Luis Felipe Scolari, selektor Portugalske, je tako dosegel deseto zaporedno zmago v vlogi selektorja na mondialu, saj so Portugalci zmagali na vseh treh tekmah v skupini, pred tem pa je 'Big Phil' sedemkrat zapored na SP zmagal kot selektor Brazilije na prejšnjem mondialu pred štirimi leti, ko so 'karioke' osvojile peti naslov svetovnega prvaka.

Sicer so tekmo v Gelsenkirchnu bolje zaceli Mehicani, ki so v drugi minuti prek Joseja Fonsece dodobra ogreli dlani portugalskega vratarja Ricarda, ki pa je strel ubranil. Že štiri minute kasneje pa so Portugalci prešli v vodstvo. Po lepi podaji Simaa Sabrose, ki je prodrl po levi strani mehiške obrambe, je na sredini kazenskega prostora do strela prišel Maniche in z natancno merjeno žogo premagal Oswalda Sancheza v vratih Mehike. Dve minuti kasneje so bili spet nevarni Mehicani, a je Omar Bravo meril mimo vrat. V 23. minuti je po kotu Portugalske z roko nespametno igral Rafael Marquez in sodnik Lubos Michel, ki je sodil odlicno, je upraviceno pokazal na belo tocko. Strel z 11 metrov je zanesljivo izvedel Simao in Portugalci so vodili z 2:0. Toda že minuto kasneje so Mehicani prek Brava, ki pa ni imel svojega dneva, spet zapretili. Strelec dveh golov na tekmi proti Iranu je prišel do strela s 6 metrov, a je Ricardo odlicno ubranil poizkus mehiškega napadalca in žogo odbil cez gol. Že minuto kasneje pa je bil izkušeni vratar Portugalske premagan, ko je po kotu z glavo zadel Fonseca in sploh prvic na tem prvenstvu je Portugalska prejela zadetek. V 39. minuti je isti igralec še enkrat poizkušal z glavo, a streljal mimo gola. Do konca prvega polcasa so bili Mehicani še dvakrat nevarni, a je izid ostal nespremenjen, saj Paro in Fonseca nista izkoristila lepih priložnosti.

V drugem polcasu je tempo igre nekoliko padel, a bi v 57. minuti vseeno lahko prišlo do spremembe izida, ko je Zinha prodrl v kazenskem prostoru Portugalske, a ga je Miguel podrl in sodnik je še drugic na tekmi, tokrat v korist Mehike, pokazal na bele tocke. A lepega darila portugalske obrambe Bravo ni znal izkoristiti in je žogo poslal cez gol. Štiri minute kasneje so zaradi simuliranja enajstmetrovke Luisa Pereza, ki je prejel drugi rumeni karton, Mehicani ostali z desetimi igralci, a evropski podprvaki vseeno niso uspeli izkoristiti številcne premoci in izid je ostal nespremenjen. Ob koncu tekme sta bili obe reprezentanci veseli, saj je iz Leipziga, kjer sta se merila Iran in Angola, prišla vest o remiju in v osmino finala sta napredovali tako Portugalska kot Mehika. Vprašanje je le, s kom se bosta merila. Z Argentino ali z Nizozemsko?

UTRINKI S TEKME

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci

Nogometaši so na ameriški celini, tako na južnem, severnem kot tudi v srednjem delu, veliki zvezdniki in Mehika ni nobena izjema. Tisti, ki gole z...

Ekskluzivno: Igor Budan