Nika Kranjcarja novinarji ves cas brez potrebe spremljate s povecevalnim steklom. Delate vse mogoce analize o njem. Podrobno razglabljate tudi o tem, na keri nogi si je bolje pricvrstil vezalke.
Ivica Vulic
20. junij 2006
Anglija nad Ekvadorce
Matej Pate (foto: Getty Images)

V zadnjem krogu skupine B sta se Anglija in Švedska razšli z remijem 2:2. Prvo mesto v skupini je osvojila Anglija in bo imela v osmini finala lažjega nasprotnika.

Štadion
: RheinEnergieStadion v Kölnu. Gledalcev: 45.000. Sodnik: Busacca (Švica) Rumeni kartoni: Alexandersson, Ljungberg (oba Švedska), Hargreaves (Anglija)

Švedska: Isaksson, Mellberg, Lucic, Edman, Linderoth (od 91. Andersson), Alexandersson, Ljungberg, Kallstrom, Larsson, Jonson (od 54. Wilhelmsson), Allback (od 74. Elmander). Selektor: Lagerback.

Anglija: Robinson, Carragher, Ferdinand (od 56. Campbell), Terry, A. Cole, Beckham, Hargreaves, Lampard, J. Cole, Rooney (od 69. Gerrard), Owen (od 4. Crouch). Selektor: Eriksson.

Švedska
, ki je zaigrala brez poškodovanega prvega zvezdnika Zlatana Ibrahimovica, je pred zacetkom tekme v Kölnu potrebovala vsaj remi za potrditev drugega mesta. V primeru, da bi 'tri krone' izgubile, pa bi morale upati na scenarij, po katerem Trinidad in Tobago ne bi premagal Paragvaj za vec kot tri gole. Izkazalo se je, da slednji scenarij še približno ni bil aktiven, saj Švedi niso izgubili, nogometaši s Karibov pa so bili dalec od zmage proti Paragvaju.

Glavna vest pred tekmo je bila, da je za Anglijo od prve minute zaigral Wayne Rooney, ki se je dokoncno vrnil po težki poškodbi stopala. Glavna vest po tekmi je, da se je – vsaj izgledalo je tako - huje poškodoval drugi angleški napadalec, Michael Owen. Clan Newcastla je v drugi minut, ko je bilo povsem sam, nerodno stopil in obležal. Takoj se je videlo, da ne gre za lahko poškodbo, zle slutnje pa so bile uresnicene nekaj minut za tem, ko so odlicnega strelca z igrišca odnesli na nosilih. V igro je pritekel Peter Crouch. Prvo priložnost za gol je imel Frank Lapmard, ki je ravno na dan tekme praznoval 28. rojstni dan, a je z roba kazenskega prostora ustrelil cez gol. Že tri minute kasneje je vezist londonskega Chelsea poizkusil s skorajda identicnega položaja, a meril naravnost v švedskega vratarja. V 21. minuti je s strelom od dalec poizkusil še Joe Cole, a je mocan strel zletel nad švedska vrata. Dve minuti kasneje so imeli prvo priložnost Švedi, a je strel Kima Källstroma prav tako zletel mimo gola. V 26. minuti je bil zelo nevaren Wayne Rooney, ki je prišel do žoge v švedskem kazenskem prostoru in si med dvema branilcema izboril prostor za strel, a je nato v zadnjem hipu Švede rešil Teddy Lucic, ki je blokiral poizkus mladega angleškega zvezdnika. V 34. minuti so bili gledalci v Kölnu prica morda najlepšemu golu prvenstva, ko je z vec kot 30 metrov oddaljenosti kot iz topa ustrelil Joe Cole in premagal švedskega vratarja. Mojstrovina, ki se je ne vidi vsak dan. Do konca polcasa je v priložnost še dvakrat prišel Lampard, a prvic meril previsoko, drugic pa udaril mlaho, sreco pa je preizkusil tudi Rooney in streljal mimo gola, tako da je izid ostal nespremenjen.

V drugem polcasu pa so Švedi, ki so bili v prvih 45 minutah skorajda nevidni, zaigrali veliko bolje in poskrbeli, da je bila tekma sila zanimiva. Veliko bolj podjetna in napadalna igra se je obrestovala že v 51. minuti, ko je bil po kotu in strelu z glavo Marcusa Allbäcka prvic na tem prvenstvu premagan angleški vratar Paul Robinson. Zelo nevarni so bili Švedi tudi v naslednjih minutah, in sicer je najprej Robinson ubranil strel Henrika Larssona z glavo, nato je odlicen volej Olofa Mellberga zletel malo nad angleška vrata, v 71. minuti pa je strel Kima Källstroma z roba kazenskega prostora že premagal angleškega vratarja, a je žogo z golove crte odbil Steven Gerrard, ki je v igro vstopil v drugem delu, ko je zamenjal Rooneya (slednji je bil ob menjavi zelo jezen, kar je nekajkrat uspela razkriti tudi televizijska kamera). V naslednjih desetih minutah se ni zgodilo nic posebnega, a je nato sledila razburljiva koncnica. V 85. minuti je najprej Gerrard po lepi podaji Joea Cola zadel z glavo za 2:1 in v statistiko vpisal že drugi zadetek na tem prvenstvu, tik pred koncem tekme pa je koncni izid 2:2 postavil Larsson, ki je tako po letih 1994 in 2002 dosegel zadetek še na tretjem svetovnem prvenstvu in se je zdaj na mondialih skupaj gola veselil že kar petkrat ter se je tako izenacil z rekorderjem med Švedi, Kennetom Anderssonom. Do konca tekme ni prišlo do spremembe izida in v osmini finala bodo imeli lažje delo Angleži, ki gredo nad presenecenje prvenstva Ekvador, medtem ko bo morala ceta Larsa Lagerbacka za pot v cetrtfinale izlociti Nemcijo, ki je domacim prvenstva in je v prvih treh tekmah navdušila.

UTRINKI S TEKME:

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci

Med evropskim nogometnim prvenstvom ne izgubljajo samo moštva, ampak tudi navijaci. Nogometna mrzlica ima vcasih za stranski ucinek lahko pozablji...

Ekskluzivno: Ivan Klasnic