Ce sam jaz vreden milijone evrov, potem je Eduardo da Silva vreden vsaj milijardo.
Ante Rukavina
18. junij 2006
Zmagali, vendar razocarali
Klemen Kos (foto: Getty Images)

Brazilci so z 2:0 uspeli premagati borbene Avstralce, vendar pa karioke tudi danes s svojo igro niso zadovoljile. V povprecju se je ponovno izgubil tudi Ronaldinho.

- Skupina F, 2. krog:

BRAZILIJA 2:0 AVSTRALIJA
49 [1:0] Adriano
90 [2:0] Fred

Štadion
: Allianz Arena v Munchnu. Gledalcev: 66.000. Sodnik: Markus Merk(Nemcija). Rumeni kartoni: Cafu, Ronaldo, Robinho (vsi Brazilija) , Emerton, Culina (vsi Avstralija).

Brazilija: Dida, Cafu, Lucio, Juan, Roberto Carlos, Kaka, Emerson (od 72. Gilberto), Ze Roberto, Ronaldinho, Ronaldo (od 72. Robinho), Adriano (od 88. Fred).  Selektor: Carlos Alberto Parreira

Avstralija: Schwarzer, Moore (od 69. Moore), Popovic, Neill, Chipperfield, Emerton, Grella, Sterjovski, Cahill (od 56. Kewell), Culina, Viduka.
Selektor: Guus Hiddnik

V Munchnu je bilo na zacetku tekme vse v rumenih barvah, navijaci pa so željno pricakovali drugi nastop brazilskih kariok, ki so po prvem krogu ostale med glavnimi dolžniki. In kot vse kaže, srecanje z Hrvati ni bila nikakršna izjema – selecao je v krizi, to lahko sedaj recemo brez dlake na jeziku. V 3.minuti je Ronaldo lepo podal Kakaju, slednji pa je za dober meter zgrešil levo vratnico avstralskih vrat, kar se je v nadaljevanju izkazalo za pravzaprav edin omembe vreden dogodek v prvem polcasu. Avstalski bunker je brez težav ustavljal brazilske nogometaše, ki so bolj kot na kajkoli drugega spominjali na slabo uglašen orkester. Napadalca Adriano in Ronaldo sta bila v prvih 45-ih minutah ponovno povsem odrezana od igre, Ronaldinho je edino nevarnost predstavljal tedaj, ko se je pripravljal na podaje iz prostih strelov, ponovno pa je vlogo osamljenega jezdeca prevzel Kaka, ki vsaj zaenkrat ostaja edini Brazilec, ki vsaj približno igra v skladu z svojim renomejem. »Socceroos« so prvem polcasu zbrali celo vec strelov na gol kot Brazilci (slednji prav nobenega), odlicno pa so se odrezali vsi trije branilci, ki so brez težav zaustavljali raztrgano brazilsko igro. V 40.minuti se je poškodoval Tony Popovic, katerega je zamenjal Marco Bresciano, v polcasu katerega bi bi precej bolje izkoristili s kratkim spancem, pa velja omeniti še štiri prejete rumene kartone na obeh straneh.

V drugem delu so Brazilci le pokazali delcek svojega znanja, kljub temu pa je nad njihovo predstavo ostal »ujet« crn madež zares slabe predstave v prvih 45-ih minutah. Karioke so povedle že v 49.minuti, ko je v navidez nenevarni akciji Ronaldo lepo podal Adrianu, slednji pa je s svojo »ubijalsko« levico premagal Marka Schwarzerja. Adrianov strel je bil sploh prvi brazilski udarec na vrata, zato bi lahko v šali dejali, da se lahko Brazilci pohvalijo vsaj z ucinkovitostjo. Po brazilskem zadetku so Avstralci morali opustiti svojo defenzivno igro, prvi sadovi bolj aktivne igre v napadu pa so bili vidni že kmalu po prvem zadetku, ko sta Bresciano in Kewell zapravila lepi priložnosti za izenacenje. 57.minute prav gotovo Harry Kewell še dolgo ne bo pozabil, saj je na nespreten nacin zapravil darilo Dide, ki je izpustil žogo iz rok, cesar pa trikratni avstralski nogometaš leta ni znal izkoristiti. V zadnjih 15-ih minutah igre je stopil na sceno mladi Robinho, ki je prišel v igro v 72.minuti, potem ko je zamenjal danes malce bolj prepricljivega Ronalda. V 82.minuti je Kaka zatresel precko, v 90.minuti pa je prav Robinho odlicno sprožil z roba kazenskega prostra, odbito žogo od vratnice pa je izkoristil Fred, ki je nekaj trenutkov pred tem vstopil v igro namesto Adriana. Pred zadnjim sodnikovim žvižgom bi lahko Brazilci dosegli še tretji zadetek, vendar je Kakajev strel iz približno 12-ih metrov koncal v avtu.

»Selecao« je prišel do druge zmage in s tem tudi uvrstitve v drugi krog, vendar pa so Brazilci še naprej med najvecjimi dolžniki tega prvenstva. Prvi polcas obracuna z Avstralci bodo karioke zagotovo skušale cimprej pozabiti, medtem ko so slednji še enkrat vec dokazali, da nedvomno sodijo na najpomembnejši nogometni turnir na svetu. Kljub zmagi bodo brazilski novinarji tudi danes težko našli igralca, ki bi si zaslužil prav posebno pohvalo, tokrat pa lahko kakšno »krepko« na svoj racun pricakuje tudi Ronaldinho, ki zaenkrat še ni v pravi formi.