Krega se nekaj zdaj. Nekaj ni v redu. Rdeci karton! Zdaj pa treba gol dati!
Anton Borkovic
16. junij 2006
Skupina smrti odlocena
Matej Pate (foto: Getty Images)

Razplet v najbolj izenaceni skupini SP v Nemciji, skupini C, je znan. Po zmagi Nizozemske nad Slonokošceno obalo z 2:1 gredo naprej argentinski in nizozemski nogometaši.

- Skupina C, 2, krog:

NIZOZEMSKA 2:1 SLONOKOŠCENA OBALA
23 [1:0] van Persie
27 [2:0] van Nistelrooy
38 [2:1] B. Kone

Štadion: Gottlieb Daimler Gledalcev: 52.000 Sodnik: Roiz (Kolumbija). Rumeni kartoni: Mathijsen, Robben, Van Bommel, Boulahrouz (vsi Nizozemska); Zokora, Drogba, Boka (vsi Slonokošcena obala).

Nizozemska: Van der Sar, Heitinga (od 46. Boulahrouz), Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst, Van Bommel, Sneijder (od 50. Van der Vaart), Cocu, Van Persie, Van Nistelrooy (od 73. Lanzaat), Robben. Selektor: van Basten

Slonokošcena obala: Tizie, Eboue, K. Toure, Meite, Boka, Zokora, Y. Toure, A. Kone (od 73. Akale), B. Kone (od 62. Dindane), Romaric (od 62. Yapi Yapo), Drogba. Selektor: Michel

Še druga tekma, v kateri so igrali nogometaši Slonokošcene obale, je postregla z odlicnim nogometom in visokim tempom. Kljub temu se bodo morali afriški podprvaki po predtekmovanju vrniti na crno celino, saj so spet izgubili z identicnim izidom kot v prvem krogu proti Argentini, z 1:2.

Nizozemci se veselijo zmage nad Slonokošceno obalo.

Tekmo so bolje zaceli Nizozemci, a so imeli zgolj terensko premoc, nase pa je že v uvodnih minutah opozoril slabi sodnik, Kolumbijec Roiz, ki ni sodil igranje nizozemskega branilca z roko v kazenskem prostoru. Na svetovnem prvenstvu v Nemciji se zdi, kot da je sojenje najstrožjih kazni prepovedano, saj smo na 22 tekmah videli zgolj en strel z bele tocke in še tega, zanimivo, neupraviceno. Medtem ko bi na mnogih preostalih tekmah – tudi na današnji v Stuttgartu veckrat – lahko možje v crnem brez kancka dvoma pokazali na belo tocko.

Sledile so minute brez vecjih priložnosti, nato pa je v 23. minuti sledil prekršek Koloja Toureja na robu kazenskega prostora in prosti strel za 'oranje'. Strel je natancno izvedel Robin van Persie in reprezentanco Marca van Bastena popeljal v vodstvo, vratar Jean-Jacques Tizie je bil brez moci. Sledil je še en preblisk nizozemskih navijacev in vodstvo z 2:0 že štiri minute kasneje, ko je Arjen Robben lepo podal v prostor za Ruuda van Nistelrooya, slednji pa je z natancnim strelom dosegel prvenec na svetovnih prvenstvih. Po zaostanku z dvema goloma pa so nekoliko vec zaceli tvegati tudi reprezentanti Slonokošcene obale. V 33. minuti je Didier Zokora, ki je bil zelo razpoložen za igro, poizkusil od dalec, a po lepem strelu zadel sticišce precke in vratnice. Do konca polcasa so imeli 'sloni' še nekaj priložnosti za izenacenje, najbolj pa se je v spomin vtisnil poizkus Didierja Drogbaja, ki pa je zapravil protinapad dva na ena proti nizozemskim branilcem in slabo podal proti soigralcu. Africani so na odmor odšli z minimalnim zaostankom.

V drugem delu igre so spet prevladovali nogometaši v belih dresih, a so se 'tulipani' dobro branili. Vec ali manj so vse strele Slonokošcene obale zaustavili še preden je žoga prišla do vratarja Edwina van der Saarja, preostali poizkusi pa so zleteli cez vrata nizozemske reprezentance. Še najbolj vroce je bilo pred vrati Nizozemcev v 77. minuti, ko so poizkus z glavo Drogbaja zaustavili na golovi crti. 'Oranje' so se uspele ubraniti, imele iz protinapada celo možnost za povišanje vodstva, a je izid ostal nespremenjen. Nizozemska se bo v zadnjem krogu z Argentino, ki je v dosedanjem poteku prvenstva navdušila, 'udarila' za prvo mesto, medtem ko Slonokošceni obali preostane tolažilna tekma proti 'razbiti' Srbiji in Crni gori.