Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje nedelja, 8 december 2019
Zidar je imel neko karizmo, ko je v casu komunizma kot policaj – takrat je policija vodila nogomet – vodil Olimpijo. Bil je tudi direktor velike firme, v kateri je bilo zaposlenih 3000 Bosancev in je v bistvu prišel na Olimpijo zato, da so lahko ti, ki so delali pri njem, hodili na tekme.
Branko Oblak
14. junij 2006
Nemški junak je Neuville
Andraž Rožman (foto: Getty Images)

Nemcija je z golom rezervista Oliverja Neuvilla v 91. minuti v drugem krogu skupine A premagala Poljsko in si na stežaj odprla vrata osmine finala.

- Skupina A, 2. krog:

NEMCIJA 1:0 POLJSKA
91 [1:0] Neuville

Štadion:
Westfalen. Gledalcev: 65.000. Sodnik: Luis Medina Cantalejo (Španija). Rumeni kartoni: Ballack, Odonkor, Metzelder; Krzynowek, Sobolevski, Boruc. Rdeci karton: Sobolevski (75.).

Nemcija:
Lehmann, Friedrich (od 64. Odonkor), Metzelder, Mertesacker, Lahm, Schneider, Frings, Ballack, Schweinsteiger (od 77. Borowski), Klose, Podolski (od 71. Neuville). Trener: Klinsmann.

Poljska:
Boruc, Zewlakow (od 83 Dudka), Bak, Baszczynski, Bosacki, Radomski, Jelen (od 90. Brozek), Sobolewski, Krzynowek (od 77. Lewandowski), Zurawski, Smolarek. Trener: Janas.

Nemški nogometaši so si z zmago nad Poljsko že zagotovili nastop v osmini finala. Edini gol je v 91. minuti dosegel rezervist Oliver Neuville, ki je tako kronal veliko premoc Nemcije v drugem polcasu.

Ker bi Poljakom le zmaga ohranila realne možnosti za uvrstitev v osmino finala, so nogometaši v rdecih dresih kmalu po prvem sodnikovem žvižgu jasno pokazali, da ne nameravajo izgubiti drugic zapored. V zacetnih minutah so poskušali ogroziti gol, ki ga je branil Jens Lehmann, a so bili pri tem neucinkoviti, njihova pobuda pa ni trajala dolgo. Vajeti so kmalu v svoje roke prevzeli domacini, ki so z napadalno igro nadaljevali do konca tekme. Da so bili Nemci tokrat za razred boljši, je jasno ob pogledu na statistiko (streli na gol: 16:5, koti 10:4, posest žoge: 62:38 – vse v prid Nemcije), zato kljub temu, da so gol dosegli v zadnjih minutah pri zmagi sreca ni imela glavne besede. V prvem polcasu sta imela najlepši priložnosti Poljaka v dresu Nemcije. Najprej je po podaji enega izmed boljših na igrišcu Philippa Lahma s strelom z glavo zgrešil Miroslav Klose, nato pa je Elf izpeljal izjemno akcijo. Žoga je zaokrožila od Podolskega, do Schweisteigerja in Lahma ter se vrnila k Podolskemu, ki je bil sam pred vratarjem Borucem, a za je las zgrešil.

Oliver Neuville je prebil poljski obrambni zid.

Po medlem zacetku drugega dela so kmalu na igrišcu ponovno zagospodarili trikratni svetovni prvaki. Ceprav so Poljaki zapretili preko Jelena, ki je sprožil edini nevarnejši strel v drugem polcasu za goste, so Nemci stvari hitro postavili na svoje mesto. Njihova premoc je bila še bolj ocitna, potem ko je v 75. minuti Sobolewski dobil drugi rumeni karton in si prislužil predcasno prhanje. Ce so si do takrat Poljaki drznili pripraviti nekaj zametkov obetavnih akcij, na kaj takšnega nato niso mogli niti pomisliti. Nemcija je mocno pritisnila, si ustvarila precej priložnosti, najbolj razburljivo pa je bilo v zadnjih minutah. Najprej so domacini v 90. minuti iz enega napada iztržili dve vratnici. Okvir vrat je po podaji Lahma najprej zadel Klose, nato pa odbito žogo v precko poslal Ballack. Ko se je zdelo, da bodo Poljaki vendarle prišli do tako želene tocke, sta na sceno stopila rezervista. V sredino je podal mladenic Odonkor, žogo pa v gol potisnil veteran Neuville in poskrbel za slavje na nemških ulicah.