Zdravko Mamic
14. junij 2006
Od uspavanke do srhljivke
Matej Pate (foto: Getty Images)

V prvem polcasu druge tekme skupine H med Tunizijo in Saudsko Arabijo uspavanka, v drugem velika preobrata in koncni remi z 2:2.

- Skupina H, 1. krog:

SAUDSKA ARABIJA 2:2 TUNIZIJA
23 [0:1] Jaziri
57 [1:1] al-Khatani
84 [2:1] al-Jaber
92 [2:2] Jaidi

Štadion: Allianz Arena v Münchnu Gledalcev: 66.000 Sodnik: Shield (Avstralija) Rumeni kartoni: Chedli, Haggui, Bouazizi, Chikaoui (vsi Tunizija)

Tunizija: Boumnijel, Haggui, Jaziri, Trabelsi, Chikhaoui (od 82. Essediri), Mnari, Bouazizi (od 55. Nafti), Chedli (od 69. Ghodhbane), Jaidi, Jemmali, Namouchi. Selektor: Lemerre

Saudska Arabija: Zaid, Dokhi, Tukar, al-Montashari, al-Ghamdi, Noor (od 75. Ameen), Sulimani, Kariri, Aziz, al-Temyat (od 67. al-Hasawi), al-Kahtani (od 82. al-Jaber). Selektor: Paquetá

Po tem, ko je v uvodni tekmi skupine F Španija 'razbila' Ukrajino s 4:0, je bilo vec ali manj jasno, da se lahko zmagovalec druge tekme, v kateri sta se pomerila azijski predstavnik Saudska Arabija in Tunizija, ki je iz Afrike, približa drugemu mestu, ki vodi v osmino finala. A sta se reprezentanci v Münchnu razšli z remijem 2:2 in si naredili medvedjo uslugo. Kljub temu pa sta priredili nogometno poslastico s srhljivim zakljuckom.

Tekmo so bolje zaceli Tunizijci, ki so bili tudi sicer favorit za zmago, kljub dejstvu, da so igrali brez prvega zvezdnika Santosa, ki je poškodovan. Že v cetrti minuti je najboljši posameznik tekme, Zied Jaziri, padel v kazenskem prostoru Saudske Arabije in zahteval enajstmetrovko, a je pišcalka sodnika Marka Shielda ostala nema. Sporna odlocitev, saj bi lahko Avstralec brez dvoma pokazal tudi na belo tocko. A se Africani s tem niso prevec obremenjevali in že dvajset minut kasneje prešli v vodstvo. Po prostem strelu in odbiti žogi s strani branilcev Saudske Arabije je do žoge prišel Jaziri in z atraktivnim polvolejem zabil žogo v nasprotnikovo mrežo za minimalno vodstvo z 1:0. Do konca prvega dela igre pa so navijaci na Allianz Areni v Münchnu gledali pravo uspavanko, saj je igra vec ali manj potekala med obema kazenskima prostoroma, prevladovali pa so tunizijski reprezentanti. Povsem drugace je bilo v drugem polcasu.

Že na zacetku drugih 45 minut je do priložnosti prišla Saudska Arabija, ko je po napaki Karima Hagguija sam pred vrata Tunizije prišel Mohammed Noor, a slabo streljal in izid je ostal nespremenjen. Tudi v nadaljevanju so prevladovali nogometaši iz arabske države in v 57. minuti po sijajni akciji unovcili premoc. Noor je lepo sprejel dolgo podajo na levi strani tunizijskega kazenskega prostora in takoj oddal žogo v sredino, kamor je stekel Yasser al-Kahtani in prvo uporabno podajo na tekmi izkoristil ter žogo poslal pod precko. V zadnjem delu igre sta oba selektorja veliko menjala, pri Saudovi Arabiji pa je na odobravanje velikega števila arabskih navijacev prišel tudi legendarni Sami al-Jaber, ki je nastopil že na treh svetovnih prvenstvih (leta 1994, 1998 in 2002). In ce je bil 33-letni napadalec že doslej legenda arabskega nogometa, bo od zakljucka tekme v Münchnu še bolj zapisan v zgodovino nogometa Saudske Arabije, saj je  v 84. minuti ucinkovito zakljucil hiter protinapad in dosegel 44. gol za reprezentanco. Zvezdnik, ki je zablestel že na SP pred 12 leti in reprezentanco popeljal v osmino finala, je spretno matiral vratarja Tunizije in bržcas menil, da je ekipi prinesel tri tocke. A razplet je bil drugacen. Kljub dejstvu, da so tudi v naslednjih minutah prevladovali in v 90. minuti prek Huseina Sulimanija s prostega strela zatresli vratnico, se nogometaši Saudske Arabije ob koncu niso veselili treh tock. Za izenacenje Tunizije je globoko v sodnikovem podaljšku namrec poskrbel robustni branilec angleškega Boltona Radhi Jaidi, ki je zadel z glavo po lepi podaji Jazirija, ki je bil brez dvoma prvo ime tekme. V drugem krogu bo Saudska Arabija igrala proti Ukrajini, medtem ko gredo Tunizijci na odlicne Špance.