Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje nedelja, 8 december 2019
Strinjam se s primerjavo, da je Olimpija trenutno v takšnem stanju, kot je bil Arafat ob prihodu v pariško bolnišnico. Mrtev, s tem, da se tisti okrog njega ne morejo zmeniti, kdaj bo uradno razglašen za mrtvega …
Primož Gliha
14. junij 2006
Španci furiozno
Matej Pate (foto: Getty Images)

Španska reprezentanca je v prvi tekmi skupine H svetovnega prvenstva v Nemciji navdušila in Ukrajino na celu z Andrijem Ševcenkom premagala s 4:0.

- Skupina H, 1. krog:

ŠPANIJA 4:0 UKRAJINA
13 [1:0] Xabi Alonso
17 [2:0] Villa
48 [3:0] Villa (enajstmetrovka)
81 [4:0] Torres

Štadion: Leipzig Gledalcev: 40.000 Sodnik: Busacca (Švica) Rumena kartona: Rusol, Jezerski (oba Ukrajina) Rdeci karton: Vašcuk 47. (Ukrajina)

Španija: Casillas, Ramos, Pablo, Puyol, Pernia, Alonso (od 55. Albelda), Senna, Xavi, Luis Garcia (od 77. Fabregas), Villa (od 55. Raul), Torres.

Ukrajina: Šovkovski, Jezerski, Rusol, Vašcuk, Nesmacni, Gusin (od 46. Šelajev), Timošcuk, Gusev (od 46. Vorobej), Rotan (od 64. Rebrov), Voronin, Ševcenko.

Španci, na katere letos nihce ne racuna prevec resno, a imajo reprezentanco, ki je odlicno pokrita na vseh igralnih mestih, je na prvi tekmi na svetovnem prvenstvu v Nemciji navdušila in povsem nadigrala debitantko Ukrajino, pri kateri je od prve minute nastopil tudi zvezdnik Andrij Ševcenko, ki je imel v zadnjem casu težave s poškodbo.

Ekipa Luisa Aragonesa je tekmo zacela zelo odlocno in že v prvih desetih minutah sta zapretila Luis Garcia in Marcos Senna, a je strel prvega zgrešil cilj, medtem ko je poizkus drugega v 13. minuti zaustavil ukrajinski vratar Aleksander Šovkovski in žogo odbil v kot, ki ga je izvajal Xavi in poslal predložek na prvo vratnico, kjer se je najbolje znašel Xabi Alonso iz Liverpoola ter Špance popeljal v vodstvo z 1:0. Že štiri minute kasneje je bila tekma prakticno odlocena, ko je vodstvo na 2:0 povišal David Villa, ki je izvajal prosti strel z 25 metrov in žogo od ''živega zidu'' Ukrajincev poslal za hrbet nasprotnikovega vratarja. smoljenec akcije je bil ukrajinski branilec Andrej Rusol, ki je sprva zagrešil prekršek iz katerega je padel gol za 2:0, nato pa strel napadalca Valencie preusmeril v svoj gol. Do konca polcasa so Ukrajinci prek Guseva poizkusili zgolj enkrat ukaniti Ikerja Casillasa v španskih vratih, medtem ko je za 'furijo' najlepšo priložnost zapravil Villa, ki je tik pred koncem prvega dela igre po lepi podaji Fernanda Torresa prišel sam pred vrata Šovkovskega, a meril vanj, ostalo je pri izidu 2:0.

David Villa je dokazal, da je v odlicni strelski formi.

Že takoj na zacetku drugega polcasa je sledil nov šok za Ukrajince in nova velika sodniška napaka na letošnjem SP. Torres je sam prodrl proti golu Ukrajincev, od zadaj pa ga je oviral Vladislav Vašcuk. Zvezdnik madridskega Atletica je padel v kazenskem prostoru in obcinstvo je obnemelo. Sodnik Massimo Busacca iz Švice je najprej pokazal na belo tocko in že s tem vzbudil dvome, nato pa Ukrajincu povsem neupraviceno pokazal še rdeci karton ter poskrbel za to, da se bo po tekmi vnovic govorilo o slabih sodnikih na svetovnih prvenstvih. Najstrožjo kazen je uspešno izvedel Villa, ki je dosegel še drugi zadetek na tekmi in Špance popeljal v vodstvo s 3:0. Ukrajinska barka je bila dokoncno potopljena. Ukrajinci so prvic resneje zapretili v 61. minuti, ko je vrata Casillasa po strelu z 19 metrov za las zgrešil Andrej Voronin, kasneje pa bi isti igralec lahko dosegel še castni zadetek, a napake Casillasa, ki je zgrešil žogo na 20 metrih, ni znal izkoristiti. Podobno kot Ševcenko nekaj minut kasneje, ko je nastreljal obrambo Špancev. 'Furija' pa je vmes dosegla še cetrti zadetek, in sicer se je med strelce vpisal Torres, ki je zadel po lepi akciji s Carlesom Puyolom, ko je po vec dvojnih podajah prišel sam pred ukrajinskega vratarja in ga matiral s pravo ''bombo'' s približno desetih metrov oddaljenosti od gola ter postavil koncni izid tekme.

Ukrajinski nogometaši debija na SP ne bodo pomnili po dobrem.

Tudi sicer so Španci navdušili z igro kratkih podaj in predvsem v drugem polcasu poskrbeli, da se je s tribun slišalo znacilno vzklikanje ''oleee, oleee, oleee …'' ter se po današnji sanjski predstavi prav gotovo prebili med tiste reprezentance, ki bodo na stavnicah kotirale najvišje v boju na naslov prvaka. Omeniti velja, da je v igro v 77. minuti prišel tudi Cesc Fabregas in z 19 leti in 41 dnevi postal najmlajši španski reprezentant, ki je kdajkoli nastopil na svetovnem nogometnem prvenstvu. Prejšnji rekorder je bil Julen Guerrero, ki je leta 1994 v ZDA nastopil, ko je štel 20 let in 161 dni.

UTRINKI S TEKME:

Španci so lahko pred nadaljevanjem SP nasmejani.

Španci so štirikrat spravili žogo za hrbet vratarja Ukrajine.

Andrij Ševcenko se ni izkazal ob debiju na SP.

Portugalska premocna za Mozambik
Zvezdniški selektorji
Anglija premocna za lokalni klub
Zaradi sinove bolezni ob SP
Donovan se napoveduje v dobri luci
Romario je v svetu nogometa poznan kot kontroverzni nogometaš, ki nikoli ni izbiral besed, ko so ga novinarji vprašali za mnenje. Tak je sedaj, ko je...
Ekskluzivno: Savo Miloševic