''Zdaj je Thierry Henry prevec okleval. Ne vem, koga je cakal, morda staro mamo.''
Igor E. Bergant
13. junij 2006
Francozi brez gola 360 minut
Matej Pate (foto: picture-alliance/dpa)

Francija je v drugi tekmi skupine G na svetovnem prvenstvu brez zadetkov remizirala proti Švici in gola na mondialu ni dosegla že cetrto tekmo zapored.

- Skupina G, 1. krog:

FRANCIJA : ŠVICA 0:0

Štadion: Gottlieb Daimler v Stuttgartu Gledalcev: 52.000 Sodnik: Valentin Ivanov (Rusija) Rumeni kartoni: Streller, Magnin, Philipp Degen, Cabanas, Frei (vsi Švica), Abidal, Zidane, Sagnol (vsi Francija).

Francija: Barthez, Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal, Vieira, Makelele, Wiltord (od 84. Dhorasoo), Zidane, Ribery (od 70. Saha), Henry. Selektor: Domenech

Švica
: Zuberbuehler, Philipp Degen, Mueller (od 75. Djourou), Senderos, Magnin, Vogel, Barnetta, Cabanas, Wicky (od 82. Margairaz), Streller (od 57. Gygax), Frei. Selektor: Kuhn

Francija
je na prvi tekmi na svetovnem prvenstvu v Nemciji razocarala in še na cetrti tekmi zapored na najbolj pomembnem nogometnem tekmovanju ostala brez zadetka. Nazadnje so 'trikolori' zadeli v finalu SP leta 1998, ko je Emanuel Petit v 90. minuti postavil koncni izid 3:0 za sanjsko zmago nad Brazilci. Od pariškega finala se francoski nogometaši niso uspeli vpisati med strelce na tekmah proti Senegalu, Urugvaju in Danski pred štirimi leti in danes proti Švici, ko so remiziralu z 0:0, tako da strelski post francoskih zvezdnikov traja že dolgih 360 minut. Remi je sicer pravicen reazultat, saj je glavni sodnik tekme Valentin Ivanov spregledal enajstmetrovko v korist Francozov, medtem ko so imeli Švicarji dve najlepši priložnosti za zadetek.

Francoski selektor Raymond Domenech se bo v teh dneh prav gotovo znašel na udaru kritik. Remi proti dobrim Švicarjem sicer ni slab rezultat, a v oci bode povsem neprepoznavna igra, pri cemer gre levji delež zaslug prav gotovo selektorju, ki je tekmo zacel z zgolj enim klasicnim napadalcem Thierryjem Henryjem, a je bil zvezdnik Arsenala bleda senca tistega 'topnicarja', ki navdušuje v londonskem klubu. V oci bode tudi dejstvo, da je vseh 90 minut na klopi za rezerve presedel dokazani strelec David Trezeguet, eden najboljših napadalcev na svetu zadnjih let, ki se iz sezone v sezono dokazuje v mocni italijanski ligi, medtem ko so priložnost docakali neuveljavljeni Frank Ribery in Vikash Dhorasoo. Še najboljša na igrišcu sta bila, kljub letom in dejstvu, da pocasi zakljucujeta z igranjem na najvišji ravni, veterana Zinedine Zidane in Fabien Barthez.

Veteran Zinedine Zidane je bil ena redkih svetlih izjem Francije.

Sicer pa so bili v prvem polcasu nekoliko boljši Francozi, ki so prvic zapretili v šesti minuti, ko je Henry iz ugodnega položaja slabo streljal z glavo. Deset minut kasneje je poizkusil še Patrick Vieira, a je s sedmih metrov z desne strani slabo zadel žogo, ki je zletela mimo gola. Francozi so bili v naslednjih minutah nevarni še prek Henryja in Riberyja, nato pa je sledila 'smrtna' priložnost Švice. Tranquilo Barnetta je izvajal prosti strel, žoga je preletela francosko obrambo, presenetila vratarja Bartheza in pristala v vratnici. Do odbitega strela je prišel najboljši strelec Švice Alexander Frei, a je oviran s strani nasprotnikovih branilcev s petih metrov streljal cez gol. V 32. minuti se je zgodila najbolj sporna situacija na tekmi, ko je Ribery po desni strani prodrl pred gol Švice, imel na levi strani osamljenega Henryja in zdelo se je, da bodo Francozi prešli v vodstvo, a je mladi napadalec Marseilla podal za hrbet francoskega zvezdnika, ki pa je nekako vseeno ustrelil proti golu in zadel švicarskega branilca v roko. Bila je ocitna enajstmetrovka, ki pa je ruski sodnik, ki je bil tudi sicer nekoliko zmeden in je v ne prevec grobi tekmi, denimo, podelil kar osem rumenih kartonov, ni videl. Do konca polcasa je bila še nekajkrat nevarna naveza Zidane-Henry, a se izid ni spremenil.

V drugem polcasu je igra Francozov padla, prevladovati pa so zaceli Švicarji, ki so imeli dvakrat idealno priložnost, da bi dosegli zadetek, medtem ko so bili 'trikolori' povsem nevidni. Švicarji so vrata Bartheza prvic resno ogrozili v 65. minuti, ko je rezervist Daniel Gygax s petih metrov streljal z glavo, a je francoski vratar strel cudežno obranil. Drugic bi lahko Švicarji zadeli v sodnikovem podaljšku, ko je bil Frei za las prekratek po predložku s prostega strela in tekma se je koncala z remijem. Zanimivo, da je to že tretji zaporedni remi v medsebojnih tekmah Francozov in Švicarjev, saj sta se brez zmagovalca koncali tudi tekmi v kvalifikacijah na nastop v Nemciji, ko so oboji tekmovali v isti skupini.