Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje sreda, 22 januar 2020
Pele nima pojma o nogometu. Trenerska kariera? Nula! Nogometne analize prav tako. Ce želiš osvojiti naslov prvaka, moraš delati ravno nasprotno od tistega, kar ti svetuje Pele.
Luiz Felipe Scolari
9. junij 2006
Nemci zaceli z zmago
Jure Bohoric (foto: picture-alliance/dpa)

Uvodna tekma 18. svetovnega prvenstva se je koncala s šestimi zadetki in zmago Nemcije nad Kostariko s 4:2. Evrogola Lahma in Fringsa.

87 [4:2] Frings

Štadion: Allianz Arena v Muenchnu. Gledalcev: 66.000. Sodnik: Horacio Elizondo (Argentina). Rumeni karton: Fonseca.

Nemcija: Lehmann, Friedrich, Schweinsteiger, Frings, Klose (Neuville), Lahm, Mertesacker, Borowski (Kehl), Schneider (Odonkor), Podolski, Metzelder, selektor: Klinsmann.

Kostarika: Porras, Marin, Umana, Martinez (Drummond), Fonseca, Solis (Bolanos), Wanchope, Centeno, Gomez (Azofeifa), Gonzalez, Sequeira, selektor: Guimaraes.

Prva uvodna tekma svetovnega prvenstva po letu 1970, v kateri je igrala tudi domaca reprezentanca, je postregla z neverjetno razburljivim zacetkom. Gledalci na štadionu Allianz Arena so že do 17. minute videli tri zadetke, Lahm, Wanchope in Klose pa so mreži zatresli v razmaku enajstih minut. Prvi zadetek na 18. svetovnem prvenstvu so gledalci videli že v 6. minuti, ko je Philipp Lahm iz igre vrgel dva branilca Kostarike, nato pa silovito ustrelil z roba kazenskega prostora. Žoga je najprej zletela v vratnico, nato pa v mrežo in navijaci Nemcije so slavili zasluženo vodstvo. Šest minut kasneje so Nemci v zanko prepovedanega položaja neuspešno lovili Paula Wanchopa, izkušeni napadalec je stekel sam pred Jensa Lehmanna in rutinirano umiril razigrane pristaše domace reprezentance. Toda veselje nogometašev iz Srednje Amerike ni dolgo trajalo. Po nekaj panicnih minutah je obramba znova kapitulirala v 17. minuti, ko se je v kazenskem prostoru po strelu-podaji Schweinsteigerja na nekaj metrih povsem sam znašel Miroslav Klose in tako kot na SP pred štirimi leti tudi tokrat zadel že na prvi tekmi svoje reprezentance. O premoci nemške reprezentance v prvem polcasu prica tudi statistika - posest žoge je bila v razmerju 61-39 odstotkov, Nemci so sprožili kar 12 strelov, Kostarika pa zgolj 1.

Klose je strelsko ucinkovitost na svetovnih prvenstvih (leta 2002 je zabil pet golov) nadaljeval tudi v drugem polcasu. V 61. minuti je njegov prvi strel z glavo vratar Porras zaustavil, toda žoga se je odbila nazaj do Nemca, ki v drugem poskusu z nogo ni zgrešil. Nemški navijaci so pocasi že zaceli slaviti prvo zmago, a so se v 73. minuti znova umirili. Po lepi akciji Kostarike se je še enkrat vec pokazalo, da obramba Elfa ni kdo ve kako cvrsta; Wanchope je znova prišel sam pred Lehmanna in ga tudi tokrat brez težav spravil na zadnjico, žogo pa v mrežo. Posnetek je pokazal, da je bil Wanchope ob podaji v prepovedanem položaju, kar pa glavni sodnik Horacio Elizondo, ljubitelj golfa in poezije iz Argentine, ni opazil. Tekma se je koncala tako, kot se je zacela - z evrogolom. Po Lahmu je na spektakularen zadetek dosegel še Torsten Frings, ki se je za strel odlocil s skoraj 30 metrov, kostariški vratar Porras je bil povsem brez moci, žoga pa je zletela v desni zgornji kot njegovega gola.

Kljub zmagi so Nemci lahko nekoliko zaskrbljeni - Kostarika je na njihov gol streljala vsega trikrat, a kljub temu zabila dva gola. Vsekakor opozorilo, da bodo morali gostitelji na naslednjih tekmah blesteti tudi v obrambi, ne samo v napadu.

Juergen Klinsmann na prvi tekmi nemške reprezentance ni razocaral domace ljubitelje nogometa.

Džeko? Dajte nam Sissoka in Diega!
Udarila se bosta Bayern in Real
Arnautovic se seli v Nemcijo
Köln nima denarja zanj
Schuster bo prevzel Bešiktaš
Katie Taylor je že res dekle, toda verjemite, da z njo na nogometnem igrišcu ne bi želeli zobati cešenj. Sicer ne preigrava kot Ronaldinho in tudi ni...