Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje petek, 13 december 2019
Nikakor se nisem mogel navaditi na življenje v Italiji. Bilo je tako, kot da bi živel v drugi državi.
Ian Rush
9. julij 2006
ITALIJA SVETOVNI PRVAK!
Klemen Kos (foto: Getty Images)

Azzurri so po izvajanju enajstmetrovk prišli do cetrtega naslova svetovnih prvakov in tako na imeniten nacin kronali fantasticen mesec v Nemciji!

- Finale:

ITALIJA 6:4 FRANCIJA - po streljanju 11metrovk (1:1)

Štadion
: Olimpijski stadion v Berlinu. Gledalcev: 69.000.  Sodnik: Elizondo (Argentina). Rumeni kartoni:  Sagnol, Diarra, Malouda (vsi Francija); Zambrotta (oba Italija). Rdec karton: Zinedine Zidane (Francija)

Italija
: Buffon; Zambrotta, Grosso, Cannavaro, Materazzi; Gattuso, Camoranesi (od 86. Del Piero), Pirlo, Perrotta (od 61. De Rossi); Totti (od 61. Iaquinta); Toni. Selektor: Lippi.

Francija
: Barthez; Sagnol, Abidal, Thuram, Gallas; Makelele, Vieira (od 56. Diarra), Malouda, Ribery (od 100. Trezeguet), Zidane; Henry (od 107. Wiltord). Selektor: Domenech.

Sreca je bila tokrat naposled le na italijanski strani, saj so naši zahodni sosedi uspešno »prebrodili« prekletstvo streljanja enajstmetrovk in 18.svetovno prvenstvo sklenili kot malce presenetljivi zmagovalci. Italijanska zmaga je povsem zaslužena, Francozi, ki so sicer tudi danes igrali dobro, pa si bodo žal zapomnili tudi incident iz 109.minute srecanja, ko je Zinedine Zidane doživel klasicen »blackout« in se od nogometa poslovil s »celno«, ki je kot strela pokosila italijanskega branilca Marca Materazzija.

Prvi polcas najpomembnejše nogometne tekme na svetu se je zacel nadvse razburljivo, navijacem francoske izbrane vrste pa je zastal dih že nedolgo po prvem sodniškem žvižgu, ko je Henry ob trku s Canavarrom padel kot pokošen, po nekajminutni »reanimaciji« pa so zdravniki le pripravili Henryja za nadaljevanje tekme. Komaj se je polegel šok z Henryjevo poškodbo je že ponovno završelo med francoskimi navijaci, saj je sodnik Elizondo v 6.minuti po dvomljivem prekršku Materazzija nad Maloudajem pokazal na belo tocko. Odgovornost je seveda prevzel Zinedine Zidane, ki je s tveganim strelom z bele tocke dokazal, da velikemu mojstru zares ni para na svetu in trikolorje povedel v vodstvo z 1-0. Nesrecni Materazzi je nekaj minut po prvem zadetku nespretno posredoval z glavo in skorajda premagal svojega vratarja, v 19.minuti pa se je »Matrix« odkupil za vse grehe in po podaji Pirla s kota v sebi znacilnem slogu poletel kot helikopter in dosegel izenacujoci zadetek za azzurre. Po izjemno razburljivem zacetku sta se obe ekipi malce umirili, rahlo pobudo pa so vse skozi imeli Italijani, ki so nevarno ogrožali vrata Fabiena Bartheza predvsem po predložkih iz kota. V 36.minuti je Barthez še enkrat vec »zaspal« pred svojim golom, Luca Toni pa je na njegovo sreco po novem predložku iz kota zadel le precko. Italijani so v prvem polcasu pustili boljši vtis, saj so z organizirano igro onemogocili Francoze že na sredini igrišca, ponovno pa sta se izkazala oba bocna branilca Zambrotta in Grosso, ki sta neredko nevarno popeljala žogo blizu kazenskega prostora Francozov. Prvi polcas si bomo zapomnili tudi po propadlem naskakovanju rekorda Gianluigija Buffona,  kateremu je po Zidanovem zadetku splavala po vodi priložnost, da postane najdlje nepremagani vratar v zgodovini svetovnih prvenstev.

V drugem polcasu se je slika na igrišcu obrnila na glavo, saj so sedaj vajeti v svoje roke prevzeli Francozi, ki so vecji del drugega polcasa nevarno pletli pred italijanskimi vrati. Najbolj je pretil neumorni Henry, ki je v 50.minuti velemojstrsko preigral Grossa, nato pa je njegovo podajo v kazenski prostor italijanska obramba uspela izbiti v kot. Le minuto kasneje se je Henry ponovno znašel v dobrem položaju za strel, po predolgem oklevanju pa je nova priložnost Francozov splavala po vodi. Pritisk Francozov se je v teh minutah še stopnjeval, v 53.minuti pa je tokrat Zambrotta v zadnjem trenutku izbil žogo Maloudaju, ki je v hitrem protinapadu že prodrl v kazenski prostor Italijanov. Italijani so se po francoski »ofenzivi« le uspeli zbrati, najbližje zadetku pa so bili v 62.minuti, ko je Toni že zatresel mrežo, vendar je stranski sodnik upraviceno dosodil prepovedani položaj. Minuto kasneje je Henry prvic in zadnjic uspel preigrati ponovno fantasticnega Cannavara, Buffon pa je njegov strel ubranil v kot. V zadnjih 20 minutah se je igra precej umirila, z izjemo Pirlovega prostega strela v 77.minuti pa nismo vec videli akcije, ki bi lahko nevarneje ogrozila vrata obeh vratarjev. Marcello Lippi je v rednem delu opravil vse tri menjave, Domenech pa je premeteno pocakal do konca in v rednem delu opravil eno samo menjavo, ko je v 56.minuti zamenjal poškodovanega Vieiraja z mladim Diarrajem.

V prvem podaljšku so francoski veterani na celu z neumornim Zidanom dokazovali, da so vrhunsko pripravljeni, saj so še naprej uspeli narekovati tempo igre in si ustvarjati lepše priložnosti kot Italijani. V 9.minuti podaljška je Ribery le za las zgrešil okvir vrat, v 13.minuti pa sta lepo kombinirala Sagnol in Zidane, ki je z odlicnim strelom z glavo pošteno ogrel pesti Gigija Buffona. 19.minuta podaljška bo za vse vecne casa zaznamovala današnji finale in pustila crn madež v sicer izredni karieri velikega Zinedina Zidane, ki je po prepiranju z Marcom Materazzijem izgubil živce in se kot nosorog zakadil v ubogega Materazzija, ki je še nekaj sekund zatem lovil sapo. Elizondo je po kratkem posvetu s stranskim sodnikom izkljucil Zidana, ki je v solzah zapustil igrišce in na precej necasten nacin zakljucil svojo briljantno nogometno kariero. Francozi so po izkljucitvi vodje ekipe izgubili nit igre, krepko pa je bila naceta tudi samozavest trikolorjev, ki so brez Zidana delovali precej manj prepricljivo kot poprej.

Italijani so pri streljanju enajstemtrovk naposled prišli na svoj racun in v cetrtem poizkusu le prišli do zmage. Vsi italijanski izvajalci enajstmetrovk so zadeli, pri Francozih pa je zgrešil prav krvnik Italijanov na evropskem prvenstvu leta 2000 David Trezeguet. Po strelu Fabia Grossa so olimpijski stadion preplavile modre barve in nepozabna noc, ki bo z zlatimi crkami zapisana v zgodovino italijanskega nogometa, se je lahko pricela...

UTRINKI S TEKME:

Džeko? Dajte nam Sissoka in Diega!
Udarila se bosta Bayern in Real
Arnautovic se seli v Nemcijo
Köln nima denarja zanj
Schuster bo prevzel Bešiktaš

Paul Gascoigne je danes poznan kot eden tistih nogometašev, ki bi lahko dosegli veliko vec, ce jih v svoj objem ne bi zvabil svet alkohola in drog...