Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje petek, 13 december 2019
Sit sem ga, clovek je prav monstrum in ce se bo meni tako zdelo, potem bo delal sklece kot nor
Zdravko Mamic
5. julij 2006
Zizou potopil še Portugalsko
Jure Bohoric (foto: Getty Images)

V finale SP se je uvrstila še Francija, ki je prekinila zmagoviti niz Luiza Felipeja Scolarija in prekinila sanje Portugalcev. Odlocil Zinedine Zidane.

- Polfinale:

PORTUGALSKA 0:1 FRANCIJA
33 [0:1] Zidane (11m.)

Štadion: Allianz Arena v Muenchnu. Gledalcev: 66.000. Sodnik: Larrionda (Urugvaj). Rumeni kartoni: Carvalho; Saha.

Portugalska: Ricardo, Fernando Meira, Costinha (od 75. Postiga), Figo, Pauleta (od 68. Sabrosa), Miguel (od 62. Paulo Fereira), Nuno Valente, Carvalho, Cristiano Ronaldo, Maniche, Deco. Selektor: Scolari.

Francija: Barthez, Abidal, Vieira, Gallas, Makelele, Malouda (od 69. Wiltord), Zidane, Henry (od 85. Saha), Thuram, Sagnol, Ribery (od 72. Govou). Selektor: Domenech.

Obracun se je zacel sila dinamicno in že v 37. sekundi je bilo vroce pred golom Portugalske. Do strela je v kazenskem prostoru prišel Malouda, ki pa se nekoliko z leve strani ni najbolje znašel in žoga je zletela mimo Ricardovega gola. V 4. minuti so zapretili tudi Pirenejci, ko je od dalec poskušal povratnik po odsluženi kazni Deco, kljub njegovemu mocnemu strelu pa je imel Barthez dovolj moci, da je žogi preprecil pot v mrežo. Pet minut kasneje je bil znova na preizkušnji, ko se je za bombo v svojem slogu odlocil Maniche, a je žoga le za las poletela cez precko. Nasploh so imeli Portugalci vec od igre. Pri Francozih je bil motor Zidane dobro pokrit, tako kot Deco in Maniche pa je v 16. minuti od dalec neuspešno poskušal tudi Figo. Portugalski kapetan se je pri tem celo poškodoval in z igrišca so ga odnesli na nosilih. Zvezdnik madridskega Reala se je nekaj trenutkov seveda vrnil nazaj na zelenico, kjer se je igra vse bolj umirjala. Francoska obramba je bila pricakovano cvrsta, v portugalskem napadu pa premalo nogometašev, da bi lahko resneje ogrozili Barthezov gol. Najaktivnejša sta bila Figo in Cristiano Ronaldo, ki so mu gledalci zaradi dogodkov na tekmi z Anglijo žvižgali ob vsakem dotiku žoge, vendar je bil njun trud vec ali manj zaman. V 32. minuti pa se je sreca nasmehnila Galskim petelinom. Thierry Henry je do žoge prišel v kazenskem prostoru Portugalske, kjer se je lepo znebil Ricarda Carvalha, slednji pa mu je podstavil nogo. Ceprav je do kontakta brez dvoma prišlo, pa se nekateri niso mogli znebiti obcutka, da je napadalec Arsenala nato vendarle nekoliko zaigral padec. Urugvajski sodnik Larrionda je brez oklevanja pokazal na belo tocko, s katere Zinedine Zidane ni zgrešil. Vratar Ricardo, ki je proti Angliji zaustavil tri enajstmetrovke, se je sicer vrgel v pravo smer, a je bil strel premocan, da bi lahko preprecil vodstvo Francije. Nekaj minut kasneje so kazenski strel zahtevali tudi Portugalci, a povsem neupraviceno, saj je Ronaldo kot ptic poletel med dva francoska branilca in se nato teatralno zvrnil po tleh. Tudi po strelu Luisa Figa so bili portugalski protesti odvec, saj žoga v kazenskem prostoru enega od Francozov ni zadela v roko, pac pa v telo. Kako izenacena sta bila nasprotnika v prvem polcasu, prica tudi posest žoge - 50:50.

Po odmoru je na igrišce priteklo 22 istih nogometašev, a je Scolari na ogrevanje že poslal nekaj novih obrazov in namignil, da bo v portugalski enajsterici kmalu prišlo do sprememb. V uvodnih minutah nadaljevanja je bil glavni na sceni Ricardo. Portugalski vratar je najprej zaustavil strel Henryja, ki je pred tem odlicno prodrl v njegov kazenski prostor, po podaji s kota pa je mocno z okoli 18 metrov ustrelil še Ribery. Toda Ricardo je bil še enkrat vec na mestu. Na drugi strani se je za nenaden strel iz obrata odlocil do takrat nevidni Pauleta, vendar so se lahko navijaci le prijeli za glave, saj je žoga zletela mimo gola. V 60. minuti so Portugalci ostali brez odlicnega Miguela, ki je v eni od akcij preigral kar tri francoske nogometaše, a se ob tem poškodoval in ni mogel vec nadaljevati tekme. Nato so Portugalci vse moci usmerili v napad, najbližje izenacenju pa prišli v 78. minuti. Ronaldo je mocno ustrelil s prostega strela, Barthez je slabo posredoval in žoga mu je ušla iz narocja, nakar je do nje prišel Figo, vendar je z glavo z nekaj metrov ni znal poslati v gol. Kljub silovitim pritiskom - ob koncu je v kazenski prostor prišel celo vratar Ricardo - so Francozi zdržali in se po osmih letih znova uvrstili v finale SP. Nekaj sekund pred koncem je sicer sam proti Barthezu stekel Ronaldo, ki pa je bil v prepovedanem položaju in solze so se ulile po licih portugalskih navijacev.