Rad bi bil pes! Psi so lepe živali. Lahko spijo ves cas in opravijo svojo potrebo kjerkoli želijo.
Emannuel Petit
4. julij 2006
Italijani prvi finalisti
Andraž Rožman (foto: Getty Images)

Italija je prvi finalist svetovnega prvenstva. V polfinalu so Azzurri v Dortmundu po dramaticnem podaljšku z 2:0 premagali gostitelje Nemce.

-
Polfinale:

NEMCIJA 0:2 ITALIJA
119 [0:1] Grosso
120 [0:2] Del Piero

Štadion: Westfalen v v Dortmundu. Gledalcev: 65.000. Sodniki: Archundia (Mehika). Rumeni kartoni: Borowski, Metzelder; Camoranesi.

Nemcija: Lehmann, Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm, Schneider (od 83. Odonkor), Kehl, Ballack, Borowski (od 73. Schweinsteiger), Klose (od 111. Neuville), Podolski. Selektor: Klinsmann.

Italija: Buffon, Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso, Camoranesi (od 91. Iaquinta), Gattuso, Pirlo, Perrotta (od 104. Del Piero), Totti, Toni (od 74. Gilardino). Selektor: Lippi.

Dvoboj med "klobasami" in "makeroni" se je odvijala v slogu letošnjega svetovnega prvenstva – prevladovala je ostra  in borbena igra, priložnosti pa kljub visokemu ritmu ni bilo veliko. Prvi polcas je ponudil izjemen boj za vsak centimeter na igrišcu, a ne tudi atraktivnih akcij in lepih priložnosti. V nasprotju s pricakovanji so Azzurri igro postavili nekoliko napadalneje od tekmeca, ki je v prvih petih tekmah svetovnega prvenstva najveckrat streljal proti nasprotnikovim vratom, dosegel 11 golov in si tako prislužil sloves ene izmed najbolj napadalnih ekip na mondialu. A v Dortmundu navala proti golu, ki ga je branil Gianluigi Buffon ni bilo. Ceprav so Italijani pokazali nekaj vec ambicij po zadetku, velikih priložnosti ni bilo, tekma pa je minila v znamenju velikega takticnega boja med Juergenom Klinsmannom in Marcellom  Lippijem. V prvem polcasu sta si ekipi pripravili po eno priložnost, ob kateri je gledalcem na tribunah zastal dih. Najprej se je sam pred Lehmannom znašel italijanski vezist Simone Perrotta, ki mu je žoga nekoliko ušla in vratar Arsenala je žogo ujel. Na drugi strani je Miroslav Klose na robu kazenskega prostora podal do Bernda Schneiderja, ki je mocno udaril po žogi, vendar je bil spet od strelca uspešnejši vratar.

V drugem polcasu so nogometaši pokazali še manj volje po napadalnih akcijah in zdelo se je, kot bi najraje videli, da tekmo odlocijo enajstmetrovke. Nemški navijaci so bili še najbolj navdušeni, ko je Arne Friedrich preigral italijanske branilce in žogo poslal v sredino, kjer je bil Lukas Podolski. Napadalec s poljskimi koreninami je mocno ustrelil proti golu, a je Gianlugi Buffon z obrambo dokazal, da ne velja zaman za enega izmed najboljših vratarjev na svetu.  Do konca rednega dela tekme sta se moštvi "žogali" med obema kazenskima prostoroma, dolgcas pa je s poskusom s prostega strela za trenutek pregnal Michael Ballack, ki je streljal nekaj centimetrov cez gol.

Ker se mreži nista zatresli, je bil na vrsti podaljšek, v katerem se je zgodilo vec zanimivih stvari, kot prej v 90 minutah. Da Italijani ne nameravajo cakati v obrambnih okopih in se zanašati na strele z enajstih metrov, je bilo jasno, ko je selektor Azzurrov Marcelo Lippi v igro poslal še druga napadalca Vincenza Iaquinto. Sadovi napadalnejše postavitve so bili vidni že v prvih  minutah podaljška, ko so Italijani dvakrat zatresli okvir vrat. Najprej je vratnico zadel Alberto Gilardino, nato pa je z mocnim strelom z roba kazenskega prostora precko zamajal Gianluca Zambrotta. Ob koncu prvega dela podaljška je z glavo poskušal Podolski, ki je v 112. minuti še enkrat neuspešno streljal. Ko se je zdelo, da bo prvi finalist znan po streljanju enajstmetrovk, so modri v zadnjih dveh minutah dosegli dva gola. Najprej se je med strelce vpisal Fabio Grosso, ki je po podaji Andrea Pirla z velemojstrskim strelom v daljši vratarjev kot Italijo popeljal v vodstvo z 1:0, usodo Elfa pa je v zadnjih sekundah zapecatil Alessandro Del Piero.