Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje nedelja, 8 december 2019
Vem, da se v Italiji veliko pogovarjate o taktiki, toda to je zame prevec zapleteno. Zame je pomembno le to, da igramo dobro in napredujemo iz tekme v tekmo. Ni pomembna takticna postavitev, zanima me le to, kako igramo. Ali imamo dodatnega krilnega nogometaša oziroma dva centralna napadalca, to je hrana za novinarje. To me ne zanima.
Jose Mourinho
12. junij 2006
Rezervista za sanjsko zmago
Matej Pate

Japonska je vecji del prve tekme skupine F proti Avstraliji vodila z 1:0, a sta zmago ekipi Guusa Hiddinka prinesla rezervista Tim Cahill in Johh Aloisi, ki sta v zakljucku tekme dosegla tri gole.

- Skupina F, 1. krog:

AVSTRALIJA 3:1 JAPONSKA
26 [1:0] Nakamura
84 [1:1] Cahill
89 [1:2] Cahill
92 [1:3] Aloisi

Štadion: Fritz Walter Stadion v Kaiserslauternu Gledalcev: 45.000 Sodnik: Essam Abd El Fatah (Egipt). Rumeni kartoni: Grella, Moore, Cahill, Aloisi (vsi Avstralija), Miyamoto, Takahara, Moniwa (vsi Japonska).

Japonska: Kawaguchi, Komano, Miyamoto, Nakata, Takahara, Nakamura, Yanagisawa (od 79. Ono), Santos, Fukunishi, Tsuboi (od 56. Moniwa), Nakazawa. Selektor: Zico.

Avstralija: Schwarzer, Neill, Moore (od 61. Kennedy), Culina, Emerton, Viduka, Kewell, Grella, Chipperfield, Wilkshire (od 75. Aloisi), Bresciano (od 53. Cahill). Selektor: Hiddink.

Pred tekmo med Japonsko in Avstralijo v skupini F je bilo vec ali manj jasno – tisti, ki izgubi, bo svetovno prvenstvo koncal v predtekmovanju. Prvo mesto je namrec že rezervirano za svetovne prvake Brazilce, za drugo pa so favoriti Hrvati. Tekma v Kaiserslauternu je ponudila veliko užitkov za nogometne navijace. Bila je polna teka, priložnosti in z dramaticnim razpletom ob koncu.

V prvih minutah sta imeli obe reprezentanci nekaj priložnosti, pri Avstralcih je bil še najbolj nevaren Mark Viduka, a je v vodstvo prešla Japonska. Po prostem strelu Shunsukuja Nakamure z desnega roba kazenskega prostora, ki je pred gol Avstralije poslal predložek, so japonski napadalci ovirali avstralskega vratarja Marka Schwarzerja, a je bil sodnik Essam Abd El Fatah ''slep'' in ni videl prekrška. Izbrana vrsta Brazilca Zica je vodila z 1:0. Do konca tekme je bilo še nekaj priložnosti na obeh straneh, nekoliko bolj podjetni pa so bili reprezentanti, ki igrajo pod vodstvom Guusa Hiddinka, a vseeno ni bilo spremembe izida.

Odlocilni trenutek pa se je, kot se je izkazalo kasneje, zgodil v 53. minuti, ko je namesto Marca Bresciana v igro vstopil Tim Cahill. Po nekaj priložnosti na obeh straneh – Japonska je bila nekajkrat nevarna predvsem v protinapadih – pa je sledil dramaticen razplet v koncnici tekme. V 84. minuti je napako naredil Josikacu Kawaguci v vratih Japonske, kar je izkoristil Cahill in žogo med nekaj nasprotnikovimi branilci poslal v mrežo. Že pet minut kasneje je vezist angleškega Evertona lepo prišel do strela z roba kazenskega in z mocnim ter natancnim strelom še enkrat matiral nesrecnega japonskega vratarja, ki je bil vse do zakljucka tekme eden izmed junakov. V sodnikovem podaljšku je zadnji žebelj v krsto Japoncev, ki so vnovic dokazali, da znajo igrati nogomet, a so nemalokrat naivni, zabil še en rezervist, John Aloisi, ki se je sprehodil skozi obrambo Japonske in postavil koncni izid 3:1, ki Avstralcem daje možnosti za napredovanje v drugi krog Braziliji in Hrvaški pa sporoca, da bo ekipa Guusa Hiddinka vse prej kot lahek nasprotnik.

Naj omenimo, da je Avstralija, ki na SP nastopa drugic (prvic je igrala leta 1974 v Nemciji), dosegla prvo zmago na mondialih, prav tako pa je Tim Cahill zgodovinski prvi strelec Avstralije na SP, saj 'kenguruji' pred 32 leti na treh tekmah niti enkrat niso zatresli mreže nasprotnika.