Zadnjic sem se ga napil pred petimi leti. Sploh nisem vedel zase in morali so me odnesti domov. Od takrat pijem alkohol zelo zmerno.
Eduardo Da Silva
20. maj 2009
Slavje ukrajinskih Brazilcev
Klemen Kos (foto: Getty Images)

Šahtjor iz Donjecka je veliki zmagovalec zadnjega pokala Uefa! Ukrajinci so z zadetkom Jadsona v sedmi minuti podaljška ugnali Werder z 2:1 in osvojili prvi evropski naslov.

Pokal Uefa:

Finale

ŠAHTJOR 2:1 WERDER BREMEN
25 [1:0] Luiz Adriano
35 [1:1] Naldo
97 [2:1] Jadson

Stadion: Sukru Saracoglu v Carigradu. Gledalcev: 42.000. Sodnik: Luis Medina Cantalejo (Španija). Rumeni kartoni: Srna, Lewandowski, Ilsinho (vsi Šahtjor); Frings, Fritz, Tziolis, Boenisch (vsi Werder)

ŠAHTJOR: Pjatov; Srna, Kucer, Cigrinskij, Rat; Lewandowski, Fernandinho, Ilsinho (od 99. Gaj), Jadson (od 112. Duljaj); Willian in Luiz Adriano (od 90. Gladkij). Trener: Lucescu

WERDER BREMEN: Wiese; Fritz (od 95. Pasanen), Prodl, Naldo, Boenisch; Niemayer (od 103. Tziolis), Frings, Baumann, Ozil; Rosenberg (od 78. Hunt) in Pizarro. Trener: Schaaf

Osemintrideseti in obenem tudi zadnji finale pokala evropske nogometne zveze bo v zgodovini ukrajinskega Šahtjorja ostal zapisan z zlatimi crkami. Moštvo iz rudarskega Donjecka se je namrec prvic uvrstilo v finale evropskega pokala, klub oligarha Rinata Akmetova pa je v daljni turški Carigrad spremilo vec tisoc zvestih privržencev. Na znamenitem stadionu Sukru Saracoglu, kjer sicer domuje Fenerbahce, je v oranžnih in zeleno-belih majicah prevladovala "rumena" brazilska kri. Šahtjorov kvintet brazilskih umetnikov je na trenutke pokazal zavidljivo znanje, pri Werderju pa je ob odsotnosti prvega zvezdnika Diega pomembno vlogo odigral njegov rojak Naldo. Uvod srecanja je minil po pricakovanjih. Moštvi sta zaceli s "tipanjem", prvi pa je v 6. minuti zapretil Šahtjorjev napadalec Luiz Adriano, a je njegov strel zletel mimo vrat. Taktiziranje je pocasi izginjalo, že kmalu pa je bilo jasno, da se bosta za naslov pomerili dve nadvse izenaceni ekipi. V 19. minuti je kot prvi pri Werderju zapretil Frank Baumann, nekaj sekund kasneje pa je v kazenskem prostoru padel Mesut Ozil, a sodnik Luis Medina Cantalejo iz Španije ni pokazal na belo tocko. Pet minut kasneje so bili Nemci v šoku, Ukrajinci pa v deliriju. Luiz Adriano je pobegnil po levi strani, izigral rojaka Nalda in s prefinjenim udarcem premagal vratarja Werderja Tima Wieseja. Nemci so ostali zvesti svoji tradiciji in se navkljub zaostanku hitro pobrali. Izenacili so že iz prve nevarnejše akcije, zasluge za izenacujoci zadetek pa gredo na rovaš vratarja Šahtjorja Andrija Pjatova. Naldo je iz 30 metrov izvajal navidez nenevaren prosti strel, žoga pa je ob nespretnem posredovanju Pjatova vendarle koncala v mreži. Sledili je še nadvse razburljiv zakljucek prvega dela. Šahtjorjevi Brazilci so pletli mrežo (še posebej aktiven je bil Ilsinho), a prvi je zapretil Werder. V 40. minuti je Fritz poslal predložek v kazenski prostor, Claudio Pizarro pa je s strelom z glavo le za nekaj centimetrov zgrešil okvir vrat. Minuto kasneje je s strelom iz 20 metrov zapretil Poljak Lewandowski, v podaljšku prvega dela pa je drugo vodstvo Ukrajincev preprecil Fritz, ki je z golove crte izbil nevaren strel Ilsinha.

Tudi v nadaljevanju so gledalci lahko uživali v dobrem nogometu. V 50. minuti je prvi vrata Werderja ogrozil vselej energicni Hrvat Darijo Srna, dve minuti kasneje pa je Tim Wiese ubranil poskus Jadsona iz prostega strela. Po uvodni iniciativi Ukrajincev se je Werder zbral in zaigral bolj odlocno in si preko Ozila priigral prvo priložnost. V 65. minuti je Naldo v zadnjem trenutku blokiral strel svojega krvnika iz prvega polcasa Luiza Adriana. V zadnjih 15 minutah sta obe ekipi ponovno zaigrali bolj previdno in se ocitno sprijaznili z dejstvom, da bodo zmagovalca odlocili podaljški oziroma enajstmetrovke. Omeniti velja le še nevaren strel Pizarra z glavo in odlicno obrambo Pjatova, ki se je tako delno odkupil za napako pri prvem zadetku Werderja.

Srecanje se je prevesilo v podaljške, vec moci pa so imeli kot vse kaže nogometaši Šahtjorja, ki so sicer z nastopi v državnem prvenstvu že koncali. Werder v obrambi ni vec deloval tako zanesljivo in Šahtjor je kmalu zacutil svojo priložnost. V 97. minuti je Srna poslal lep predložek iz desne strani, Jadson pa je brez pomisleka sprožil in skozi roke Tima Wieseja Šahtjor povedel v vodstvo. Minuto kasneje se je Pjatov ponovno izkazal. Pizarro je iz težkega položaja lepo streljal, Ukrajinec pa je z refleksno obrambo preprecil ekspresno izenacenje Nemcev. Tik pred koncem prvega podaljška je Willian skorajda poskrbel za najlepšo potezo tekme, a je njegov prefinjen lob iz vec kot 20 metrov za las zletel cez vrata. V zadnjih 15 minutah je Werder vse sile hoceš noceš moral usmeriti v napad. Šahtjor se je dobro branil in Werder si je prvo priložnost priigral šele v 111. minuti, ko je rezervist Alexandros Tziolis z mocnim strelom po tleh za dober meter zgrešil okvir vrat. Minuto pred koncem je Pizarro zabil izenacujoci zadetek, a ga je sodnik Medina Cantelejo zaradi predhodnega prekrška upraviceno razveljavil. V zadnjih sekundah je Šahtjor zdržal pritisk in slavje ob zgodovinskem naslovu se je lahko pricelo. Nasvidenje pokal Uefa, dobrodošla Europa League!