Georgi Hristov
22. maj 2010
Veliki INTER, veliki MOURINHO
Uredništvo (foto: Getty Images)
Bayern je igral, Bayern je imel žogo vec v svojih nogah, toda Inter je imel dva aduta, ki sta pretehtala v korist Italijanov - neverjetnega napadalca Diega Milita in, seveda, Joseja Mourinha.

- Liga prvakov:

Veliki finale

Sobota
BAYERN MÜNCHEN 0:2 INTER
35 [0:1] Milito
70 [0:2] Milito

Štadion: Santiago Bernabeu v Madridu. Glavni sodnik: Howard Webb (Anglija). Rumeni kartoni: Demichelis, Van Bommel; Chivu.

Bayern: Butt, Van Buyten, Demichelis, Altintop (od 63. Klose), Robben, Olic (od 74. Gomez), Van Bommel, Lahm, Müller, Badstuber, Schweinsteiger. Trener: Van Gaal.

Inter: Cesar, Zanetti, Lucio, Eto'o, Sneijder, Maicon, Cambiasso, Milito (od 92. Materazzi), Samuel, Chivu (od 68. Stankovic), Pandev (od 79. Muntari). Trener: Mourinho.

Vamos! Vamos! so kricale mladenke, ki so pred zacetkom zadnje tekme v Ligi prvakov v tej sezoni na igrišce vabile nogometaše obeh finalistov. Evropska nogometna zveza (UEFA) je lani odlocila, da finalne tekme ne bodo vec v sredo, pac pa v soboto. Toda to ni bila edina sprememba. UEFA je hkrati še dodatno zacinila ves šov, ki je že tako ali tako povezan z najpomembnejšo klubsko tekmo sezone. Tudi navijaci so sobotni termin vzeli za svojega in že vec kot pol ure pred tekmo so s tribun štadiona Santiago Bernabeu glasno donele navijaške pesmi obeh klubov. Nato pa so nogometaši prišli na igrišce. Ob tem se je iz "škatle" ob robu igrišca dvignil legendarni pokal, ki naj bi nogometaše še bolj motiviral, in lahko se je zacelo zares. Delegat, Slovenec Dane Jošt, ki mu je družbo delal rojak in predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Ivan Simic, je bil pozoren na številne aspekte dogajanja, ves svet pa je bil usmerjen zgolj v kvadratne metre igralne površine na štadionu Reala.

Mat v treh potezah
Toda spektakla izpred zacetka tekme vsaj v uvodnih minutah nismo videli. V 10. minuti je sicer po prodoru Arjena Robbna do strela prišel Ivica Olic, a je bil obcutno premalo natancen, tudi v 16. minuti je zadišalo po vrocem pred golom Interja, ko je Maicon v kazenskem prostoru igral z roko, a Howard Webb ni dosodil nicesar. V 18. minuti je nato na to, da igra tudi Inter, opozoril Wesley Sneijder, ki je iz prostega strela s 30 metrov dodobra ogrel dlani Hansa-Jörga Butta. V 35. minuti pa nato mat v treh potezah. Julio Cesar je žogo "nabil" izpred svojega gola, na polovici Bayerna je skok dobil Diego Milito, okroglo usnje podaljšal do Sneijderja, nato pa stekel mimo branilcev v prazen prostor. Nizozemec je to opazil in Argentincu vrnil podajo, Milito pa se je znašel sam pred Buttom. In tako izkušeni napadalec seveda takšne priložnosti ne zapravi - 1:0 za Nerazzurre. V 43. minuti se je nato sam pred Buttom znašel še Sneijder, ki mu je podal prav Milito, toda ustrelil naravnost v vratarja. Kmalu zatem je Webb odpiskal konec prvega polcasa in Inter je bil z eno nogo že pri svojem prvem naslovu prvaka po kar 45 letih.

Argentinski bog napadalnih akcij
Toda že po uvodnih sekundah drugega polcasa je postalo jasno, da se Bayern ne bo kar tako predal. Po podaji Hamita Altintopa se je v izjemni priložnosti znašel Thomas Müller, ki pa Cesarja ni znal premagati kljub temu, da je bil sam pred njim - Brazilec je strel s 16 metrov zaustavil z nogama. Le nekaj trenutkov kasneje je bilo spet vroce tudi pred golom Bayerna, saj je do strela povsem neoviran z roba kazenskega prostora prišel Goran Pandev, vendar je Butt njegov poskus z odlicno parado odbil cez precko. Bavarci so zatem seveda zaceli pritiskati proti golu nasprotnika, v 65. minuti pa je znova zablestel Cesar, ki je s cudovitim posredovanjem preprecil veselje Robbnu. Slednji je poskušal z diagonalnim strelom, po katerem bi žoga zagotovo zletela v mrežo, ce ji seveda smeri leta ne bi spremenil vratar Interja. In kaj ni uspelo Bayernu, je v 70. minuti Interju - znova. In seveda, znova je bil glavni akter kdo drug kot Diego Milito. 30-letnik, ki je letos šele prvic v svoji karieri zaigral v Ligi prvakov, je po podaji Samuel Eto'oja do žoge prišel na vec kot 35 metrov od gola. Pred njim je bila celotna obramba Bayerna, za tarco pa si je izbral Daniela Van Buytna. Belgijec se je trudil, toda na koncu zgolj osmešil, saj ga je Milito mojstrsko preigral, z lahkoto prišem mimo njega in se znašel sam pred Buttom, ki je bil še v drugo povsem nemocen po izjemni akciji argentinskega reprezentanta.

Nemci so bili potolceni. Ceprav so se poskušali pobrati, je bilo prepozno. In kar 45-letnega cakanja Interja je bilo konec. Zaradi dveh neverjetnih posameznikov, enega na igrišcu, drugega na klopi. Milito je zabil dva gola, toda Jose Mourinho je bil arhitekt vsega, kar je Interju uspelo v tej sezoni. In ucenec je prekosil ucitelja. Da, tudi v nogometu zob casa ne prizanaša nikomur. Inter je prvak Evrope. Jose Mourinho je svoje dosegel. Ne bodite preseneceni, ce je bil to njegov labodji spev.

Diego Milito, kralj finalne tekme Lige prvakov v letu 2010.