Les Ferdinand
16. marec 2010
Bravo, grande Mourinho
Uredništvo (foto: Getty Images)

Jose Mourinho je veliki zmagovalec. Njegov Inter je tudi na Stamford Bridgeu premagal Chelsea in se s skupnim rezultatom 3:1 zasluženo uvrstil v cetrtfinale Lige prvakov.

- Liga prvakov, osmina finala:

Povratna tekma

CHELSEA 0:1 INTER
78 [0:1] Eto'o
Naprej Inter s 3:1.

Stadion: Stamford Bridge. Gledalcev: 41.000. Sodnik: Stark (Nemcija). Rumeni kartoni: Drogba, Malouda, Terry, Alex (oba Chelsea); Lucio, Thiago Motta, Eto'o, Julio Cesar (vsi Inter). Rdeci karton: Drogba (Chelsea).

Chelsea: Turnbull, Ivanovic, Lampard, Drogba, Obi Mikel, Ballack (od 62. J. Cole), Malouda, Zhirkov (od 73. Kalou), Terry, Alex, Anelka. Trener: Ancelotti

Inter: Cesar, Zanetti, Lucio, Thiago Motta (od 90. Materazzi), Eto'o, Sneijder (od 85. Mariga), Maicon, Cambiasso, Milito, Samuel, Pandev (od 75. Stankovic). Trener: Mourinho

Inter je naslednji potnik v cetrtfinale Lige prvakov! Italijanski velikan, aktualni prvak Italije, je na Stamford Bridge prišel z minimalno prednostjo s prve (domace) tekme in pricakovati je bilo, da bo Chelsea "aktiven rezultat" s prve tekme (1:2) nadgradil z najmanj enim zadetkom in prebojem med osem najboljših. Morda bi še šlo, ce na klopi Interja ne bi sedel Jose Mourinho in ce Inter ne bi bil velemojster v igranju takticnih tekem, kar je nocojšnji obracun nedvomno bil. Chelsea ni igral dobro, priložnosti so bile redke, zato pa je bil boljši Inter, ki je tudi zadel. Tekmo je odlocil Kamerunec Samuel Eto'o (v Londonu je slavil že lani z Barcelono), ki je zadetek dosegel v 78. minuti in naredil malokrat videno - Chelsea porazil na njegovem "Bridgeu".

Z igro v prvem polcasu nismo mogli biti zadovoljni. Pricakovan takticen obracun dveh izjemnih trenerjev  Carla Ancelottija in Joseja Mourinha se je uresnicil. Živcna tekma je v prvem delu igre ponudila v prvi vrsti pristno moško igro z veliko kontakti in tudi prekrški. Kljub temu da je Chelsea tisti, ki je domov prinesel zaostanek s prve tekme, je bil Inter v prvem polcasu za odtenek konkretnejši, vendar so prakticno vsi poizkusi njegovih nogometašev zleteli mimo ali pa preko vrat Chelseajevega tretjega (!) vratarja Rossa Turnbulla. Jose Mourinho, ki v London s seboj ni pripeljal našega Reneja Krhina, Chelsea pozna kot lasten žep, zato razumljivo ni veliko tvegal. V napadu sta bila osamljena Diego Milito in pogosto "tepeni" Samuel Eto'o, ki je v 34. minuti neuspešno poizkušal z glavo. Nato so trdno obrambo Interja skušali prebiti Londoncani. Florent Malouda je s svojo levico poizkušal v 42. minuti, vendar je nocoj zanesljivi Walter Samuel strel blokiral. Minuto zatem je v kazenski prostor Interja lepo podal borbeni Didier Drogba, žogo je s konico stopala v gol skušal pospraviti Nicolas Anelka, vendar sta bila Julio Cesar in Thiago Motta, ki je v prvem polcasu precej igral tudi z rokami, na mestu.

Igra se je v drugem polcasu preprosto morala razživeti in se tudi je. Prvo priložnost si je priigral Chelsea, in sicer preko razpoloženega Maloudaja, cigar strel pa je Julio Cesar predvidel in žogo brez vecjih težav tudi ukrotil. Chelsea je lovil Inter. Toda Italijani so igrali odlocno in iskali zadetek, ki bi jim na stežaj odprl vrata med osem najboljših – v cetrtfinale. V 59. minuti je po lepi podaji nocoj izjemno dobro razpoloženega Wesleya Sneijderja ob obnemelih branilcih Chelsea Goran Pandev prodrl do Rossa Turnbulla, a ko bi moral rezervnega vratarja premagati, je "vskocil" Jurij Zhirkov in žogo izbil v kot. V naslednji akciji je "iz obrata" poizkušal vselej nevarni Milito, vendar Turnbull ni imel veliko dela. Inter je vseskozi igral na meji prepovedanega položaja, Sneijder je natancno podajal, Milito in Eto'o pa sta "iskala" žoge in priložnosti. V eni od akcij je prav po Sneijderjevi podaji cez gol z glavo udaril Motta. Toda enkrat se je moralo zgoditi – Sneijderjeva podaja je obrodila sadove. Nizozemec, verjetno igralec tekme, je lepo našel Samuela Eto'o-ja, ki je bil preprosto prehiter in matiral nemocnega Turnbulla. To je bil odlocilen trenutek nocojšnje tekme, kajti Chelsea bi za napredovanje v cetrtfinale potreboval kar tri zadetke, kar ob prisebnem Interju in izkušenem Mourinhu preprosto ni bilo mogoce. Le še nekaj rumenih kartonov in rdeci karton Drogbaju je pokazal glavni sodnik Wolfgang Stark in Jose Mourinho je lahko zacel slaviti veliko zmago nad svojim nekdanjim klubom. Inter se je po štirih letih znova uvrstil med osem najboljših v Ligi prvakov, domaci Chelsea, ki doma prakticno ne zna izgubljati, pa se je zavil v crnino. Znova.

Modri Jose Mourinho je z Interjem uspel opustošiti Stamford Bridge. "Kolega" Carla Ancelottija je karizmaticni Portugalec nadigral.