Ce bi ljudje vedeli za vse zahrbtne prekrške Materazzija, bi ga že cez dva dni poslali v mesnico. Materazzi ravna po nogometnem pravilu 'ce ne znaš, pa udari'. Takšen je on.
Sebastjan Cimerotic
16. februar 2010
United koncal prekletstvo San Sira
Uredništvo (foto: Getty Images)
Manchester United je prvic v svoji zgodovini slavil v Milanu in si tako priigral veliko prednost pred povratno tekmo na Old Trafford. Junak srecanja Wayne Rooney.

85 [2:3] Seedorf
Rdeci karton: Carrick 93. (Manchester United)

Stadion: San Siro v Milanu. Gledalcev: 80.000. Sodnik: Benquerenca (Portugalska)

AC Milan: Dida; Bonera,  Silva,  Nesta, Antonini (od 37. Favalli);  Beckham (od 72. Seedorf), Pirlo, Ambrosini; Pato, Huntelaar (od 77. Inzaghi), Ronaldinho. Trener: Leonardo

Manchester United: Van der Sar; Rafael (od 92. Brown), Evans, Ferdinand, Evra; Nani (od 64. Valencia), Fletcher, Scholes, Carrick, Park Ji-Sung; Rooney. Trener: Ferguson

Eden od dveh velikih spektaklov osmine finala Lige prvakov (drugi med Chelseajem in Interjem bo na sporedu cez teden dni – op.a.) se je zacel v imenitnem vzdušju prepolnega milanskega San Sira, ki je znova docakal enega od velikih evropskih vecerov. Domaci trener Leonardo se je odlocil za precej ofenzivno razlicico s tremi izrazito napadalno usmerjenimi nogometaši, strateg Manchester United Sir Alex Ferguson pa je že s postavitvijo dal slutiti, da želi Italijane premagati predvsem iz hitrih protinapadov.

Obe ekipi sta kmalu preskocili uvodno otipavanje, a navkljub odprti igri je prvi zadetek presenetil marsikoga. Po predložku v kazenski prostor je Patrice Evra žogo izbil s škarjicami, na njegovo nesreco pa se je ta odbila na noge Ronaldinha, ki jo je ob pomoci Michaela Carricka spravil za hrbet nemocnega Van der Sarja. Sledile so minute brazilskega virtuoza, ki je v uvodnih minutah predstavljal nerešljivo uganko za gostujoco obrambo, že v sedmi minuti pa bi sijajni Brazilec Milan skorajda povedel  v vodstvo z 2:0. Ofenziva Milana se je nadaljevala, štiri minute kasneje pa je novi ostri akciji Rossonerov vrata Uniteda le za nekaj centimetrov zgrešil levi bocni branilec Luca Antonini. V 18. minuti je Ferdinand na robu kazenskega prostora s prekrškom zaustavil Ronaldinha, a portugalski sodnik Oligario Benquerenca ni dosodil najstrožje kazni. Le nekaj trenutkov kasneje je iz 20 metrov z levico zapretil dotlej nevidni Rooney, naslednja velika priložnost pa je ponovno pripadla Milanu. Po podaji Ambrosinija se je na robu kazenskega prostora do žoge dokopal Klaas-Jan Huntelaar, a je njegov strel le za nekaj centimetrov zgrešil okvir vrat. Tri minute kasneje je sledilo nezasluženo izenacenje gostov. Korejec Park je podal iz desne strani, Paul Scholes pa je z desnico zgrešil žogo, a je povsem nehote z levico spravil za hrbet osuplega Dide. V istem napadu je Milan ostal še brez razpoloženega Ambrosinija, ki je moral zaradi poškodbe svoje mesto na igrišcu prepustiti 38-letnemu veteranu Giuseppeju Favalliju.

Zacetek drugega polcasa je napovedoval nov val napadov domacih nogometašev, ki so že v tretji minuti nadaljevanja nevarno zapretili po strelu sicer bledega Brazilca Pata. Manchester United je v naslednjih minutah vendarle vzpostavil ravnotežje in vajeti igre pocasi prevzemal v svoje vajeti. Igra vragov je postala še bolj udarna in konkretna z vstopom Ekvadorca Valencie, ki je zamenjal nerazpoloženega Nanija.  Prav Valencia je kmalu jezicek na tehtnici premaknil na stran gostov, ki so se v 66. minuti nekoliko presenetljivo veselili prvega vodstva na tekmi. Valencia je poslal visok predložek na drugo vratnico, tam pa se je najbolje znašel sijajni Rooney in z glavo žogo v visokem loku poslal za hrbet Dide. Leonardo je ukrepal z menjavo Beckham – Seedorf, a kljub temu je igra domacih pocasi pricela razpadati. Rooney je postajal vse nevarnejši in v 74. minuti se je preprosto moralo zgoditi. Darren Fletcher je mimo anemicne obrambe Milana poslal predložek na glavo Rooneyu, prvi zvezdnik Uniteda pa je z glavo ponovno zadel in tako United popeljal na prag uvrstitve v cetrtfinale. Zakljucek tekme je navkljub visokemu vodstvu znova pognal adrenalin po žilah domacih navijacev. V 85. minuti je Ronaldinho sijajno prodrl, rezervist Clarence Seedorf pa je z velemojstrskim strelom s peto poskrbel za najlepšo potezo tekme. V sodnikovem podaljšku je imel Alessandro Nesta po kotu na pladnju izenacenje, tik pred koncem pa je Michael Carrick nespametno žogo brcnil z igrišca, si prislužil drugi rumeni karton in tako ne bo sodeloval na povratni tekmi v Angliji. Manchester United je prekinil urok San Sira in sploh prvic v svoji zgodovini v gosteh ugnal svojega starega italijanskega tekmeca.