Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje torek, 17 september 2019
Auxerre igra sila predvidljivo. Kot da bi igrali Playstation ali namizni nogomet.
Josip Kuže
4. junij 2010
V Afriko z zmago
Uredništvo (foto: SPS)
Slovenija je pred polnim Ljudskim vrtom zasluženo s 3:1 ugnala Novo Zelandijo in se tako z zmago poslovila od slovenske javnosti. Milivoje Novakovic kot Michel Platini.

Prijateljska tekma:

SLOVENIJA 3:1 NOVA ZELANDIJA
07 [1:0] Novakovic
20 [1:1] Fallon
30 [2:1] Novakovic
44 [3:1] Kirm

Stadion: Ljudski vrt v Mariboru. Gledalcev: 10.965. Sodnik: Anastasios Kakos (Grcija)

SLOVENIJA: Handanovic; Brecko (od 76. Ilic), Šuler, Cesar, Jokic; Radosavljevic (od 78. Krhin), Koren, Birsa (od 79. Komac), Kirm (od 84. Matavž); Ljubijankic (od 12. Dedic) in Novakovic (od 60. Pecnik). Selektor: Kek

NOVA ZELANDIJA: Paston; Mulligan, Nelsen, Sigmund, Lochhead, Brown, Vicelich, Bertos, Fallon, Smeltz, Wood. Selektor: Herbert

Zadnji preizkus slovenske reprezentance pred odhodom v Južno Afriko je potrdil, da je nogometna evforija v Sloveniji na vrhuncu. Ljudski vrt je bil zapolnjen skoraj do zadnjega koticka, gledalci pa so takoj po prvem sodniškem žvižgu Grka Kakosa z glasnim, skorajda "kvalifikacijskim" spodbujanjem reprezentantom sporocili, da jim v Južni Afriki želijo cim vec srece.

Slovenski selektor Matjaž Kek s postavitvijo ni presenetil. V skorajda standardni enajsterici Slovenije je v konici napada utrujenega in rahlo poškodovanega Dedica zamenjal dvakratni strelec v Brunicu Zlatan Ljubijankic, prav slednji pa je s prodorom in podajo Kirmu prvi gledalce spravil na noge. Kmalu po zacetku srecanja je padel prvi zadetek na tekmi. In to kakšen! Milivoje Novakovic je s 25 metrov vzel zalet in žogo s prostega strela v slogu Michela Platnija, Zica in ostalih velemojstrov poslal za hrbet nemocnega novozelandskega vratarja Pastona. Nekaj minut po doseženem zadetku je zadovoljstvo na obrazu selektorja Keka zamenjala zaskrbljenost. Zlatan Ljubijankic je v dvoboju z gostujocimi branilci prejel mocan udarec v hrbet in v 12. Mmnuti v bolecinah zapustil zelenico. Po vodstvu je koncentracija v slovenskih vrstah malce padla in kazen je sledila že ob prvi priložnosti. Ob visokem predložku v kazenski prostor je Mišu Brecku zmanjkalo nekaj centimetrov, odbito žogo pa je z natancnim volejem v gol usmeril novozelandski junak v dodatnih kvalifikacijah za uvrstitev na SP Rory Fallon. Novozelandci so pokazali, da se na SP niso uvrstili po nakljucju, a izenacenje je vendarle trajalo le dobrih osem minut. Novakovic je ponovno izvajal prosti strel iz dobrih 20 metrov ter tokrat z natancnim strelom v desni spodnji kot ponovno premagal Pastona za vodstvo Slovenije z 2:1. V nadaljevanju so Novozelandci nevarno zapretili preko Smeltza, v 39. minuti pa se je z bravurozno obrambo izkazal Samir Handanovic, ki je mojstrsko ubranil strel Chrisa Wooda. Tik pred koncem prvega polcasa je slovenska reprezentanca zadela še tretjic. Valter Birsa je streljal z velike oddaljenosti, po slabi intervenciji Pastona pa se je do žoge dokopal Andraž Kirm in dosegel svoj tretji zadetek v majici z državnim grbom.

V drugem polcasu je ritem igre pricakovano precej upadel. Slovenska reprezentanca je bila zadovoljna z iztrženim v prvih 45 minutah igre, kljub temu pa je v uvodu drugega dela Slovenija igrala bolj ofenzivno od gostov in pletla mrežo okoli novozelandski vrat. Najnevarneje je v 56. minuti zapretil Valter Birsa, nogometaši iz Oceanije pa so še naprej skušali zmesti slovensko obrambo z visokimi predložki v kazenski prostor. Po 60. minuti se je pricelo obdobje menjav, ki je zanimivost in tekmovalni naboj srecanje dokoncno unicilo. Ob glasnem aplavzu publike je dvakratni strelec Novakovic mesto na igrišcu prepustil Nejcu Pecniku, v nadaljevanju pa sta se avditoriju v Ljudskem vrtu predstavila še Rene Krhin in Tim Matavž, ki je sploh prvic zaigral v majici izbrane vrste Slovenije. Zmaga Slovenije je bila zaslužena in pricakovana ter je kot taka povsem zadostila namenu. Slovenija si je pred zgodovinskim odhodom v JAR namrec še malce dvignila samozavest.