Ce sam jaz vreden milijone evrov, potem je Eduardo da Silva vreden vsaj milijardo.
Ante Rukavina
3. marec 2010
Naši zlahka zlomili Katar
Miran Zore (foto: SPS)
Slovenska reprezentanca je v Mariboru brez težav opravila z nedoraslim Katarjem. Arabci domov odhajajo srecni, saj so prejeli le štiri zadetke, kaj lahko pa bi še kakšnega vec.

SLOVENIJA 4:1 KATAR
13 [1:0] Novakovic
30 [2:0] Cesar
34 [3:0] Kirm
40 [3:1] Cesar Montesini
67 [4:1] Jokic

Stadion: Ljudski vrt. Gledalcev: 4000. Sodnik: Pol van Boekel (Nizozemska). Rumeni kartoni: Mohammed K. (Katar)

Slovenija: Handanovic (od 70. Handanovic), Brecko (od 64. Ilic), Šuler, Cesar (od 78. Kelhar), Koren, Birsa (od 65, . Šišic), Novakovic, Jokic, Dedic (od 56. Ljubijankic), Kirm, Radosavljevic (od 65.Krhin). Selektor: Kek

Katar: Burhan (od 82. Alsheeb), Alghanim, Mohammed, Al Zakiba, Abdulraab (od 45. Omar), Cesar Montesin (Yasser), Mohamed, Ibrahim (od 45. Haroon), Al-Binali, Afif (Ismaeil), Soria. Selektor: Metsu

Ce že navijaci prijateljski tekmi med izbranima vrstama Slovenije in Katarja niso dali pretirane teže, stadion Ljudski vrt je bil namrec na pol prazen, pa so stvar precej bolj resno vzeli Angleži in celo Alžirci, ki so na tekmo poslali svoje "vohune". Ljudskega vrta niso zapušcali navdušeni, tako kot tudi navijaci slovenske reprezentance ne – naš nocojšnji nasprotnik preprosto ni bil dorasel 27. reprezentanci sveta. Slovenija je slavila s 4:1, zmaga pa bi lahko bila še precej višja.

Glede na to, da je reprezentanca Katarja na lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA) na 89. mestu, smo od gostov iz Arabije vseeno pricakovali vec, kot pa so prikazali v prvem delu igre. V prvih 45 minutah igre navijaci niso pretirano uživali, zadovoljil jih je le ugoden koncni izid 3:1, ki je posledica popolne dominacije slovenske izbrane vrste na igrišcu. Prva lepa priložnost na tekmi se je zgodila v režiji Aleksandra Radosavljevica, ki je v cetrti minuti stresel precko, potem ko se je žoga po njegovem strelu odbila od gostujocega branilca.  Popolna tehnicna nadvlada naših nogometašev je morala prinesti rezultat in ga tudi je – v 14. minuti je bil Burhan sila nespreten, žoge ni znal ukrotiti, kar je kaznoval Milivoje Novakovic in jo, resda mukoma, vendarle pospravil v mrežo. Katarski vratar je bil v prvem delu prvega polcasa nedvomno šibka tocka gostujoce reprezentance, kar so naši nogometaši kmalu uvideli in zato poizkušali s streli z razdalje, a bili premalo natancni. V 29. minuti je imel Novakovic izjemno lepo priložnost, ko je na robu kazenskega prostora lepo sprejel žogo, a se je Burhan tokrat izkazal in njegov strel ubranil. Toda sledil je kot za Slovenijo in ker Burhan znova ni imel zadostne pomoci svojih branilcev, je moral drugic na tekmi po žogo v svojo mrežo. Kirm je lepo podal do visokega Cesarja, ki se je zlahka otresel šibkejših Katarcev in žogo brezkompromisno poslal v mrežo. Novakovic je imel že v naslednjem napadu priložnost za 3:0, a je Burhan rešil svoja vse bolj ogrožena vrata. Dodatno "luknjo" vanje je v 34. minuti zvrtal tekaško dobro razpoloženi Andraž Kirm, ki pa je žogo zgolj potisnil v mrežo, potem ko je levji delež posla opravil tudi nocoj izjemno borbeni Zlatko Dedic, ki bi tudi brez Kirmove pomoci verjetno povišal na 3:0. Nenevarni Katarci so zadetek dosegli v 40. minuti, ko je nespameten prekršek na robu kazenskega prostora  zagrešil Šuler, s prostega strela pa je zadel "brazilski Katarec" Cesar Montesin.

Matjaž Kek ob polcasu za razliko od Bruna Metsuja presenetljivo ni opravil nobene menjave. Glede na videno v prvem delu drugega polcasa bi jo morda lahko, kajti igra je bila slaba, pravzaprav na ravni nocojšnjega nasprotnika, ki na prvi pogled ni veliko kakovostnejši od nam dobro znanega "bunkeraša" San Marina. Prvi omembe vreden dogodek se je odvil v 65. minuti, ko je Nizozemec van Boekel dosodil enajstmetrovko v korist Slovenije. Z enajstih metrov je poizkusil kapetan Robert Koren, vendar je Burhan njegov strel ubranil. Toda le dobro minuto pozneje, v prvem slovenskem napadu, je padel zadetek. Robert Koren je skorajda popravil napako, a zadel le vratnico, odbita žoga pa se je znašla pri iznajdljivem Bojanu Jokicu, ki jo je pospravil v mrežo za 4:1. Kek se je nato le opogumil in opravil kar nekaj menjav, preizkusil je tudi Dejana Kelharja, ki je debitiral v reprezentancnem dresu in tudi povratnika Mirnesa Šišica. Do konca tekme so Slovenci še nekajkrat zapretili pred vrati mladega vratarja Alsheeba, ki je v 82. minuti zamenjal poškodovanega Burhana, vendar pa jim mreže ni vec uspelo zatresti.