Nisem ga še srecal, vendar pa ga bom vstavil v svoj naslednji film z Rambom in ga nekaj mesecev preganjal nekje v džungli.
Sylvester Stallone o Beckhamu
18. november 2009
AFRIKA, PRIHAJAMO!!!
Miran Zore (foto: SPS)

Neverjetno! Slovenska nogometna reprezentanca piše zgodovino. Velika zmaga nad še vecjo Rusijo v Ljudskem vrtu bo še dolgo odmevala.

- Dodatne kvalifikacije za SP:

Povratna tekma

SLOVENIJA 1:0 RUSIJA
45 [1:0] Dedic

Štadion: Ljudski vrt. Gledalcev: 12.500. Sodnik: Hauge (Norveška). Rumeni kartoni: Birsa, Handanovic, Koren (Slovenija); Žirkov, Biljaletdinov, Denisov (Rusija). Rdeci karton: Keržakov, Žirkov (Rusija)

Slovenija: Handanovic, Brecko, Šuler, Cedar, Jokic, Koren, Birsa (od 80. Pecnik), Kirm, Radosavljevic, Dedic (od 90. Stevanovic), Novakovic. Selektor: Kek

Rusija: Akinfejev, Anjukov, Ignaševic, Berezuckij, Biljaletdinov (od 78. Pogrebnjak), Denisov, Pavljucenko (od 45. Keržakov), Aršavin, Janbajev (od 45. Semak), Zirjanov, Žirkov. Selektor: Hiddink

Noro! Slovenska reprezentanca je na SVETOVNEM PRVENSTVU! Slovenija potuje v Južno Afriko, potem ko so Matjaž Kek, Zlatko Dedic, Robert Koren in ostali naši junaki v Ljudskem vrtu z 1:0 premagali Rusijo.

Porocila z domacih tekem slovenske reprezentance so, vsaj kar se uvodnika tice, v zadnjem casu vselej enaka. Na sreco. Vzdušje v Mariboru je postalo že pregovorno neverjetno. Tokrat je bilo vse skupaj še na višji ravni - v skladu s pomembnostjo nocojšnje tekme, katere so se udeležili prakticno vsi, ki v Sloveniji zares nekaj pomenijo, med visoke goste pa sta se pomešala tudi ruska pomembneža Dimitar Medvedjev in Roman Abramovic. Toda tudi vec milijard evrov težki gostje ruski reprezentanci na igrišcu niso mogli pomagati. Slovenija je od prve minute igrala odlocno, prepricljivo, navdihujoce. Dobro razpoloženim gledalcem na tribunah je dih prvic zastal že v 4. minuti. Milivoje Novakovic se je sam znašel pred Igorjem Afiknfejevim in ceprav s(m)o prakticno že vsi videli zadetek, je vratar CSKA-ja strel ubranil. Pobuda Slovenije se je nadaljevala. V 10. minuti se je zatresla ruska vratnica, zatresel pa jo je po lepi podaji Andraža Kirma z leve strani eden od domacih branilcev. Zvrstili sta se še priložnosti Dedica in Korena, nato so prvic zapretili gostje. Roman Pavljucenko, ki je v prvem delu igre izkazal predvsem z grobo igr, je streljal iz obrata, vendar mimo gola. Na slovenski strani je poizkušal Andraž Kirm, ki je tako kot vsi njegovi soigralci nocoj igral precej bolje kot v Moskvi, vendar je tudi on Akinfejevu žogo 'podaril'. Prišle so minute, ko so Rusi malce pritisnili, malce pa je padla tudi podpora našim s tribun. Krizne minute, katerih vrhunec je bil prosti strel Rusov z razdalje 20 metrov (Novakovic je žogo odbil z glavo), so naši fantje dobro prestali. Nato se je zgodilo. Zlatko Dedic je Sloveniji uresnicil sanje. Po sijajni podaji Valterja Birse z desne strani, Primorec se je tudi tokrat izkazal s svojo smrtonosno levico, je Akinfejeva premagal marljivi Zlatko Dedic. Gledalci so ga za doseženi zadetek primerno nagradili. Toda do svetovnega prvenstva je Slovenijo locilo še 45 minut…

Težkih, dolgih 45. minut. Na zacetku drugega polcasa igra Slovenije ni bila na ravni igre iz prvega polcasa. Zdaj se je mudilo Rusom, ki so zaigrali precej bolje kot v prvem polcasu. Prva priložnost v drugem polcasu se je ponudila našim. 'Šprinter' Zlatko Dedic, ki je nocoj odigral tekmo svoje kariere, je padel v kazenskem prostoru Rusov v dvoboju z robustnim branilcem Berezuckijem, kar pa norveški sodnik Hauge ni ocenil kot prekršek za najstrožjo kazen. V 67. minuti je bilo vroce v slovenskem kazenskem prostoru. Pred Samirjem Handanovicem je teatralno padel Keržakov in se z našim vratarjem spustil v dvoboj. Zavrela je kri, toda ne hladnemu norveškemu sodniku Haugeju, ki je Keržakova zasluženo poslal z igrišca, borbenemu Handanovicu pa pokazal rumeni karton. V 72. minuti je naš napadalni dvojec kepo in povsem pravilno izigral okorno rusko obrambo, Novakovic je stekel pred Akinfejeva, stranski sodnik pa je na presenecenje tako gledalcev, naših igralcev in naše klopi dvignil zastavico in pokazal na prepovedan položaj. Neupraviceno? Igra je bila v nadaljevanju manj lepa za oko, vendar moška, borbena. Predvsem na slovenski strani. Naši so leteli po igrišcu. Guus Hiddink je že ob polcasu zamenjal dva nogometaša, razmeroma zgodaj pa je v igro poslal še tretjega novinca. Matjaž Kek je tokrat presenetil. Iz igre je potegnil utrujenega Valterja Birso, ki se je na svoji desni strani tudi nocoj boril kot lev. V igro je poslal jokerja Nejca Pecnika, ga postavil v konico napada, na desni bok pa se je preselil nocoj najboljši nogometaš na igrišcu Zlatko Dedic. Ni bilo še konec. S pravo bombo od dalec je poizkušal Bojan Jokic in za las zgrešil vrata. Zlatko Dedic je imel nekaj minut zatem t.i. match žogo. Po novem šprintu je žal streljal mimo vrat ruskega vratarja Akinfejeva. Ob koncu tekme Novakovic ponovno sam pred Akinfejevim, toda ponovno je zgrešil. Nato je moral zaradi nešportne poteze z igrišca še Jurij Žirkov. Toda vse to ni pomembno, Terje Hauge je odpiskal konec tekme. Slovenija pa se je drugic v svoji zgodovini uvrstila na svetovno nogometno prvenstvo - najpomembnejšo športno prireditev na svetu!