Načrt strani | Oglaševanje | Uredništvo | Podjetje sreda, 21 avgust 2019
Ob prebiranju današnjega casopisa sem v športnem dnevniku prebral kolumno nekega drugorazrednega novinarja, ki navaja laži kot dejstva, saj je njegov domet bistveno bolj okrnjen, kot si predstavlja sam, njegova profesionalnost pa na nivoju gostilniških debat, ki je zapisana v lektorirani pol kolumni, za katero je verjetno potreboval še tri sodelavce, da jo je sestavil.
Joc Pececnik
12. avgust 2009
Rutinirana zmaga Slovenije
Klemen Kos (foto: SPS)

Slovenska izbrana vrsta je na Ljudskem vrtu eksotom iz San Marina zabila pet zadetkov in pricakovano osvojila nove tri tocke. Prvenec za Radosavljevica in Kirma.

93 [5:0] Ljubijankic

Stadion: Ljudski vrt v Mariboru. Gledalcev: 6.000. Sodnik: Mecklarovski (Makedonija). Rumeni kartoni: D. Simoncini (San Marino)

SLOVENIJA
: Handanovic; Jokic, Šuler, Cesar, Brecko; Radosavljevic (od 74. Bacinovic), Koren, Pecnik (od 46. Kirm), Birsa; Ljubijankic in Velikonja (od 72. Novakovic). Selektor: Kek

SAN MARINO
: A. Simoncini; Vanucci, Bacciocchi, Della Valle, D. Simoncini, Ciacci, Bugli, Marani (od 80. Bonini), Berretti, Andreini. Selektor: Mazza

Slovenska izbrana vrsta je imela v Mariboru pred seboj bržkone najlažji uradni preizkus v svoji zgodovini. Vloga favorita proti ekipi San Marina, ki je pretežno sestavljena iz amaterskih igralcev, je bila povsem na strani Slovencev, ki so v skladu s pricakovanji igrali vecinoma na polovici gostov. Ceprav je imela Slovenija žogo veliko casa v svojih nogah, si vecjih priložnosti do prvega zadetka ni priigrala. Kot prvi je v 2. minuti po predložku Brecka z desne strani zapretil Birsa, v 18. minuti pa je atraktivno poizkušal debitant Etien Velikonja, kateremu je selektor Matjaž Kek ob odsotnosti Zlatka Dedica in poškodbi Milivoja Novakovica namenil mesto v zacetni enajsterici. Mreža gostov se je prvic zatresla v 19. minuti, ko je Ljubijankic lepo podal na levem boku, žoga pa se je po strelu Roberta Korena in ob pomoci branilca San Marina Vanuccija skotalila za hrbet vratarja San Marina Alda Simoncinija. Nekaj trenutkov kasneje je z velike razdalje ponovno zapretil Birsa, tudi v casu do drugega zadetka pa si Slovenci, ki z igro niso ravno blesteli, niso priigrali vecjih priložnosti. V 39. minuti je zadetek padel po lepi "šolski" akciji, v kateri je Jokic z leve strani poslal natancen predložek v kazenski prostor, tam pa je iz "drugega plana" pritekel Aleksander Radosavljevic in se po strelu z glavo veselil svojega prvenca v majici z državnim grbom. Tri minute kasneje je Simoncini s skrajnimi mocmi odbil nevaren strel Šulerja iz prekinitve, do izteka prvega dela pa se mreža ni vec zatresla.

V drugem delu so se slovenski nogometaši sprostili. Igra je postala lepša na oko, bolj predrzna in tudi precej bolj atraktivna za gledalce. Že v uvodnih minutah sta imela Ljubijankic in Radosavljevic dve veliki priložnosti za povišanje vodstva, ponovno pa je zavrelo v 53. minuti, ko je po lepi globinski podaji razpoloženega Radosavljevica Ljubijankic že premagal vratarja San Marina, a je zanesljiv zadetek v zadnjem hipu preprecil branilec Vanucci. Pritisk Slovenije ni pojenil in minuto kasneje je obramba San Marina le klecnila. Po predložku iz kota se je Kirm sam znašel pred vratarjem in z glavo dosegel svoj prvi zadetek v majici izbrane vrste. V 67. minuti je od dalec zapretil kapetan Koren, v 71. minuti pa je navijace na noge spravil tudi Valter Birsa, ki je z brazilsko "bravuro" ob desni strani spomnil na case Sebastjana Cimerotica in ostalih mojstrov preigravanja. V 72. minuti je Kek na igrišce poslal rahlo poškodovanega Novakovica, napadalec Kolna pa je že dve minuti kasneje prispeval asistenco ob cetrtem zadetku Slovenije. Po lepi dvojni podaji je Koren mocno streljal s približno 14 metrov in žogo že drugic danes spravil za hrbet Simoncinija. V lovu za izboljšanje razlike v zadetkih je priložnost dobil tudi Armin Bacinovic, ki je v 75. minuti zamenjal Radosavljevica in tako v svoj življenjepis vpisal prvi reprezentancni nastop. Navkljub visokemu zadetku so Slovenci še naprej igrali napadalno in tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom dosegli še zadnji zadetek na tekmi. Režiser akcije je bil ponovno Novakovic, ki je najprej z veliko truda ustavil žogo ter poslal predložek na drugo vratnico, kjer je bil z glavo najvišji Zlatan Ljubijankic.

Slovenska izbrana vrsta je dobro opravila svoje delo in potrdila formalnost proti amaterski ekipi San Marina, ki na Ljudskem vrtu niti enkrat ni streljala na vrata povsem nezaposlenega Samirja Handanovica. Razmerje v strelih na gol je bilo velikanskih 14:0, posest žoge 67:33 v prid Slovenije, o absolutni premoci pa prica tudi razmerje v kotih (11:0). Izkazal se je kapetan Robert Koren, ki je ob vratolomnem slalomu skozi obrambo San Marina skorajda dosegel enega najlepših zadetkov v svoji karieri, srecanje pa zagotovo predstavlja tudi pomemben mejnik za Aleksandra Radosavljevica in Andraža Kirma, ki sta se prvic v svoji karieri veselila zadetka v majici izbrane vrste.

Krhin bi ostal v Italiji
V mislih le še Alžirija
Trdo igrišce povzroca preglavice
Zaradi skupine smrti še boljši
Triglav v pricakovanju novincev
Si predstavljate, kakšen šok bi doživeli navijaci Domžal, ce bi njihov klub zgolj sezono po osvojitvi naslova prvaka izpadel iz elitnega razreda tekm...
Ekskluzivno: Ivan Klasnic